Ivan IV annab Narvale laialdased õigused

kaardile

13. mai 1558

Paar päeva pärast linna langemist jõuavad Narva tagasi ka Moskvasse läkitatud saadikud koos Ivan IV armukirjaga, mida nüüd ka linnas tutvustati. Narva varasemad kohtumõistmise ja kaubanduse õigused pidid selle alusel säilima. Lepingus olid üles loetud 16 narvalase nimed, kes oli raeliikmed või suurkaupmehed, kellele garanteeris suurvürst kõik õigused ja vabadused. Rael lubati säilitada senine võim linnas ja kontroll selle majandustegevuse üle. Deklareeriti, et suurvürsti esindaja linnuses ei tohi rae tegevusse sekkuda, kuid linna kaitse pidi minema üle Vene vägede kätte.

Narvalased pidid säilitama oma usuvabaduse ning nad vabastati igasugustest vägede majutamise kohustusest. Väliskaupmeestel pidi olema õigus Narvat vabalt külastada ning seal kaubelda, linlased ise võisid jätkata kaubandustegevust lääne suunas ning minna välismaale ja saata sinna ka oma tütreid abielluma. Oluliseks punktiks oli, et narvalastele anti Vene linnades täielik kaubandusvabadus. Üks Narva kaubasell saadeti ka komtuur Kettlerit otsima, et näidata talle armukirja ja tutvustada deklaratsiooni ka ülejäänud Liivimaale, et demonstreerida, millistel ülisoodsatel tingimustel on võimalik alla anda.

Narva näol sai suurvürst enda käsutusse ühe tugevaimatest maakaitsekindlustest. Kogu 16. sajandi militaarne kaitsestrateegia põhines kindlustel, mille langemisel vallutati ka suur osa territooriumit selle ümber. Lisaks strateegilisele võidule said venelased ka hulgaliselt moona. Narva allutamise läbi oli suurvürst enda positsiooni sõjas märkimisväärselt parandanud. Liivimaa saadikud, kes Moskva poole läkitati, jõudsid sinna juuni alguses ning läbirääkimised toimusid selgelt Narva langemise mõju all, nii et Ivan IV ei teinud mingeid liivimaalsetele soodsamaid pakkumisi, kui nõudis et ordumeister ja peapiiskop peavad tema ülemvõimu tunnistama.

Allikad: Süvalep, Arnold Paul. Narva ajalugu I. Taani- ja orduaeg. Narva, 1936

Foto:http://xenophon-mil.org/rushistory/rulers/ivanter.jpg


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kivid
  • nool
  • ring
  • sild
  • tulease
  • tuletorn
  • vaade