Narva kaubandus

kaardile

1563

Ivan IV privileegid meelitasid Lääne-Euroopa kaupmehi Narvasse vene kaupu kokku ostma. Kuna teised varem võimsad olnud Liivimaa hansalinnad nagu Tallinn ja Riia olid nüüd Moskva suurvürstiga sõjas, ei suutnud nad enam edukalt Venemaaga kaubitsemises vahelüliks olla.

Narva võttis hädapärast üle mitmete teiste linnade funktsioonid ning võimaldas tänu Ivan IV privileegidele lääneeurooplastel venelastega otse äritehingud sõlmida, ilma kohalike liivimaalaste sekkumiseta. Narva sai seega tähtsaks väljaveosadamaks vene kaupadele: peamiselt linale, kanepile ja nahkadele ning karusnahkadele, aga näiteks ka vahale ja rasvale - tegu oli samade kaubaartiklitega, mida terve keskaja vältel oli Liivimaalt eksporditud.

Narvaga kauplemist üritas häirida eelkõige Rootsi kuningas Erik XIV - Tallinna uus valitseja - kelle laevastik takistas lääneeurooplaste seilamist Ivan IV kontrolli alla läinud aladele. Tema kavatsuseks oli venelastega kauplemine suunata Rootsi linnadesse nii Soome lahe põhja- kui lõunarannikul. Samuti rüüstasid nende kaupmeeste laevu, kes Narvas äritehinguid sõlmisid, liivimaalaste ja Poola poolt rahastatud piraadid.

Poola kuningas Sigismund August oli Danzigis loonud kaaperlaevastiku, mis kasvas eriti alates 1563. aastast - neli aastat hiljem kuulus sellesse juba 30 laeva. Taanlastele, kes kontrollisid Põhja-ja Läänemerd ühendavaid väinasid tõi lääneeurooplaste kaubandus Narvaga aga kasu ning nad üritasid seda toetada, mis võimaldas ka paremate suhete sõlmimist venelastega.

Tender, Erik et al. Eesti ajalugu III. Rootsi ja Poola aeg. Tartu, 1940
Köhler, Meike. Die Narvafahrt: mittel- und westeuropäischer Russlandhandel 1558-1581. Hamburg, 2000
Attman, Artur. The struggle for Baltic markets: powers in conflict 1558-1618. Göteborg, 1979


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kivid
  • nool
  • ring
  • sild
  • tulease
  • tuletorn
  • vaade