Rootslased vallutavad Narva

kaardile

september 1581

1581. aasta veebruari alguses marssis Pontus de la Gardie üle külmunud Soome lahe Liivimaale ning alistas Rakvere ning Toolse. Narva vallutamist kiirustasid Rootsi sõjaplaanides tagant kuuldused, et ka Poola kuningal on kavatsus linn endale allutada. Augustis asusid rootslased Tallinnast teele: peavägedega siirdus de la Gardie maad mööda Narva alla, raskekahurvägi toimetati kohale laevadega. Rootslaste jõud ulatusid 10 000 meheni.

Suurtükkidest avati Narva pihta tuli 4. septembril ning kaks päeva kestnud tulistamise järel asusid rootslased, pärast seda kui venelased olid tagasi lükanud kapitulatsiooniettepaneku, tormijooksule ja vallutasid linna ning linnuse. Kuninga käskude kohaselt ei tohtinud Narvas mitte ühtegi maja põletada ega laastada ning asula pidi üldse võimalikult vähe kannatada saama. Sellele vaatamata andis de la Gardie enda vägedele, kellele tal piisavalt palka maksta ei olnud, 24 tunniks õiguse linna rüüstada. Väidetavalt olevat riisumise käigus rootslaste poolt tapetud lausa 7000 inimest. Linnas algas enam kui 125-aastane Rootsi võimuperiood, mille jooksul Narva säilitas enda majandusliku ja strateegilise tähtsuse.

Laur, Mati. Eesti ajalugu varasel uusajal 1550-1800. Tallinn, 1999
Attman, Artur. The struggle for Baltic markets: powers in conflict 1558-1618. Göteborg, 1979
Tender, Erik et al. Eesti ajalugu III. Rootsi ja Poola aeg. Tartu, 1940

Foto: http://sv.wikipedia.org/wiki/Fil:Pontus_De_la_Gardie.jpg

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kivid
  • nool
  • ring
  • sild
  • tulease
  • tuletorn
  • vaade