Riigi roll salapiirituse äri alguses

kaardile

veebruar 1920

Eestis oli 19. sajandi lõpus piiritusetööstus andnud tõuke kohaliku rasketööstuse arengule: tehased varustasid tulivee tootmise seadmetega nii vabrikuid Eesti- ja Liivimaa kubermangudes, kui ka Venemaal. Enne Esimest maailmasõda töötas Eestis juba 283 piiritusevabrikut, milles kasutati märjukese valmistamiseks peamiselt kartulit. Tasub ka mainida, et hiljem, 1938. aastal, laski Rakveres käiku uuendatud piiritusetehas, mis oli Balti riikides moodsaim. Selle toodetud piiritus on kangeima (98%) ja puhtaimana kantud ka Guinessi rekordite raamatusse. Kuna piiritusemüük siseturul, mis tõi valitsusele suuri sissetulekuid, sõltus suuresti salakaubaveost piiri taha, ei olnud riik tegelikkuses 1920. aastate alguses huvitatud üle Soome lahe toimuva illegaalse äritsemise takistamisest.

Eesti Vabariigi alguspäevade dokumentides salakaubana piiritus ei figureeri. Sel ajal polnud selle importimine muidugi ka mõistlik, sest Vabadussõja ajal kehtis ka Eestis kuiv seadus, nii et turgu oli ka kodumaal. 1920. aastal lubati taas alkoholi müük. Iseseisvuse algusaastatel lootis riik aga suurt tulu piirituse väljaveost: see moodustas 1920. aastate teisel poolel Eesti Vabariigi eelarvest umbes 15%. Siiski ei suutnud kohalik vägijook hinna poolest võistelda Saksa ja Ungari piiritusega, mistõttu müüdi 1930. aastate keskpaigani eksporditav piiritus (lausa 85% ulatuses!) hoopis salakaubavedajatele, kes smuugeldasid seda Soome, Rootsi ja koguni tagasi Eestisse.

Algselt tegeles Eesti piiri valvamisega Soome lahel Kaitseliit, peagi läks see üle Rannavalve- Side- ja Päästejaamade Valitsuse rannavalve osakonnale ning kaitseväele. Juba 1920. aasta lõpul oli Eesti saadik Soomes, Oskar Kallas, pöördunud Välisministeeriumi poole küsimusega, kas eestlased ei saaks „heatahtlikult soomlastele nende karskusvõitluses appi tulla, katsudes ka omalt poolt piirituse salakaubavedajatele takistusi teha". Valitsus pidi ühelt poolt piiritusemüügiga enda eelarvet täitma, teiselt poolt aga Soome palvel ka midagi ette võtma.


Pullat, Raimo; Pullat, Risto. Viinameri: salapiiritusevedu Läänemerel kahe sõja vahel. Tallinn, 2010
Pullat, Raimo. Salapiirituse vedu Eestist Soome 1919-1939. Tallinn, 1993


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kool
  • kõrts
  • maja
  • matkamine
  • nool
  • ring
  • sadam
  • vaade