Salapiirituse vedu 1930. aastate alguses

kaardile

1930

1930. aastal tegutses Soome lahel 20 piirituseveo emalaeva, mis võisid näiteks antud aasta augustis peale võtta lasti, milles kokku oli 1,5 miljonit liitrit piiritust. Sellistes mastaapides jätkus 1930. aastate alguses illegaalse tulivee smuugeldamine nii Soome kui Eestisse. Lahe põhjakaldal toimus tõeline piiritusesõda salakaubavedajate ning piirivalve vahel. Kustavi lähistel Brandö saarestikus toimus 1931. aastal Åva piirituselahing. Tollitöötajate lähenedes avasid Åva küla elanikud nende pihta tule. Järgnevas tulevahetuses hukkus üks tolliametnik ning teine sai surmavalt haavata. Alles sõjaväelaste appikutsumise järel suudeti külaelanike vastupanu maha suruda. Hukkunutega tulevahetusi toimus ka mujal ning Soome avalikkus leidis, et piiritusevedajate vastu tuleb veel tarmukamalt võitlusse asuda.

Mitmeid piiritusekuningas Krönströmile kuulunud laevu suutis piirivalve 1930. aastate alguses kinni võtta. Samuti kadusid mitmed Eeriku „trusti" alused ning ka salakaubaveos väga aktiivseks muutunud Viinistu küla laevad. Soome ja Eesti piirivalve arendasid ka konterbandivastast koostööd, ent see tõi kaasa ka konflikte kahe maa vastavate ametkondade vahel. 1930. aastatel oli ka Eesti piirivalve muretsenud endale mitmeid kiipaate, millest 1935. aastaks olid lausa 70% endised konfiskeeritud piiritusepaadid. Organiseeritud kuritegevus, mida piiritusekuningad korraldasid, muidugi jätkus ning ära osteti ka mitmeid tolliametnikke - ühe operatsiooni käigus olevat näiteks iga Soome politseinik ja piirivalvur, kes oli sadamas, kui Eesti laev tõi sisse 500 kanistrit illegaalset märjukest, saanud tasuks 1000 marka. Tuli ette, et politseinikud võtsid kingitusi vastu ka piirituse kujul.

Pullat, Raimo; Pullat, Risto. Viinameri: salapiiritusevedu Läänemerel kahe sõja vahel. Tallinn, 2010
Pullat, Raimo. Salapiirituse vedu Eestist Soome 1919-1939. Tallinn, 1993


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kool
  • kõrts
  • maja
  • matkamine
  • nool
  • ring
  • sadam
  • vaade