Hiiumaa 20. sajandi alguses

kaardile

1905

1905. aasta revolutsiooni sündmused Hiiumaad eriti ei puudutanud, kuna saarel puudus arvukas tööstustööliste kiht. Revolutsioonilist elevust oli märgata Kärdlas ja selle lähemas ümbruses, kus tegutses ka proletaarne kirjanik Gustav Tikerpuu. Mõnel pool, näiteks Putkastes, tõrkusid ka mõisatöölised, nõudes suuremat töötasu ja maade jagamist talurahvale.

1911. a. loodi Belgia kapitalil põhinev aktsiaselts „La Viscosa", mille eesmärgiks oli tootma hakata kunstsiidi - tegu oli kogu Venemaa esimese kunstisiiditehasega. Kõrgessaare mõisast eraldatud maale ehitati suured raudkivist hooned, välismaalt toodi seadmed ja masinad, odavat tööjõudu ja toorainet oli külluses. See vabrik andis 1914. a. proovitoodangu, kuid maailmasõja puhkemise tõttu jäi selle tegevus seisma ja vabriku sisseseaded veeti sisemaale.

Esimene maailmasõda tõi saare elanikele mitmeid negatiivseid tagajärgi. Mobiliseeriti mehi, rekvireeriti hobuseid, kariloomi, purjekaid ja paate. Hiiumaale toodi juurde madruseid ja sõdureid kes paigutati töölismajadesse. Sõja alguses ehitati rannakaitsekindlustusi Tohvril, Hirmustes, Tahkunas, Lehtmas ja mujal. 1915. a. pommitas Saksa laevastik Ristnat ja purustas sealse tuletorni.

Pärast Veebruarirevolutsiooni moodustati 1917. a. märtsis Hiiumaal soldatitest, madrustest ja töölistest revolutsioonikomitee. Kärdla vabriku direktor laskis end maha, enamus vabrikuülemusi põgenes. Poliitilise segaduse lõpetas 7. oktoobril Sõru kaudu Hiiumaale saabunud Saksa 68. armeekorpus, kes okupeeris saare.

Saar, Endel. Hiiumaa - kiviajast tänapäevani. 2004
http://www.eestigiid.ee/?CatID=2

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • tulease
  • tuletorn