Hiiumaa iseseisvas Eestis

kaardile

1920

Eesti Vabariigi haldusjaotuse järgi oli Hiiumaa Lääne maakonna osa, mille keskus oli Haapsalus. Kärdla pärast iseseisvuse saavutamist linnastaatust veel ei saanud, küll aga muudeti sealne küla 1920. aastal aleviks. Hiiumaa valdade piirid ei erinenud varasematest kihelkonnapiiridest. 1938. aasta haldureformi tulemusena sai Kärdla endale linnastaatuse ning valdade piirid muutusid vähesel määral. Maareformi tulemusel rajati saarele 1920. aastail juurde enam 1700 talukohta. 1922. aasta rahvaloenduse kohaselt elas saarel 16 954 inimest, kellest 90,7% olid maaelanikud. Kärdlas loendati 1580 hinge. Kirde-Hiiumaal elas jätkuvalt ka rootslasi.

Eesti vabariigi algusaastate ehitistest on Kärdlas säilinud 1928. aastal keskväljaku äärde rajatud Tarvitajate Ühingu poe- ja kontorihoone ning tuletõrjehoone. Paar aastat hiljem valmisid apteek, kohtumaja ja kool. Kärdla kalevivabrik täitis 1930. aastatel riigi suurima tellimuse sõjaväelaste ja politseinike varustamiseks vormidega. Palgale võeti uusi töölisi ning 1938. aastaks oli seal töötajaid juba 300. 1941. aasta oktoobris põletati Hiiumaa kõigi aegade suurim tööstusettevõte aga Punaarmeelaste poolt maha ning sama saatus tabas ka linna sadamat.

1920. aastatel rändasid mitmed hiidlased parema töökoha otsingul mandrile, eelkõige Tallinnasse. Mitmed noored mehed läksid leiba teenima ka merele, kasutades ära arenevad laevandust. Hiiumaal oli sel perioodil suhteliselt kesised võimalused hariduse saamiseks ning siirduti õppima koolidesse mandril. Siiski rajati eriti 1930. aastatel Hiiumaal mitmeid rahvamaju ning 1934. aastal hakkas ilmuma ka nädalaleht „Hiiu teataja".

Saar, Endel. Hiiumaa - kiviajast tänapäevani. 2004
Vahtre, Sulev (toim.) et al. Eesti ajalugu VI. Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu, 2005
Eesti ajaloo atlas. Avita, 2006
http://aerling.blogspot.com/2011/01/kardla-kunagine-kangrute-linn.html


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • tulease
  • tuletorn