Balti Puuvilla Ketramise ja Kudumise Vabriku (Balti Manufaktuuri) rajamine

kaardile

märts 1900

Tekstiilitööstus jäi Eesti tähtsaimaks tööstusharuks kuni Esimese maailmasõjani, kuigi selle osatähtsus vähenes, sest selle kõrvale tõusid ka teised tööstusharud. Puuvillatööstuses oli loomulikult juhtival kohal 1857. aastal Narvas rajatud Kreenholmi manufaktuur, mille tööliste arv ületas 20. sajandi alguses 10 000 piiri. Samas pidurdus Narvas uute tehnoloogiate ja masinate kasutuselevõtt ja Kreenholmile tekkis konkurentsiks teine puuvillatööstuse suurettevõte. Selleks oli väiksem ja moodsam Balti Puuvilla Ketramise ja Kudumise Vabrik, mis paiknes Tallinnas Kopli poolsaarele viiva tee ääres Sitsi mäel. 1941. aastal nimetati see ümber Balti Manufaktuuriks.

Balti Puuvilla Ketramise ja Kudumise Vabriku oli 1900. aastal asutanud aktsiaselts, mille eesotsas olid Tallinna põline aukodanik ja Austria-Ungari konsul John Elgenbein ning Tallinna kodanik Eugen Block. Vabriku Kopli tänaval paiknev 235 meetri pikkune peahoone, mille ehitamist alustati 1899. aastal (arhitektiks Rudolf Otto von Knüpgger), oli Tallinna üks suurimaid ehitisi. Manufaktuuri hooned püstitati tegelikult aga soisele ja metsasele kohale, nagu tol ajal oli kogu Telliskopli poolsaar. Läheduses asusid ainult üksikud suvilad ja saksa surnuaed. Vabriku juurde kuulus ka Sitsi tänavas asuv töölisasula, kus 1901.-05. aastal valmisid tööliste majad, 1913. aastal ehitati ka juugendstiilis koolimaja.

Balti Puuvilla Ketramise ja Kudumise Vabriku tööliste arv kasvas 1905. aastaks umbes 4000-ni maailmasõja eel töötas seal 1884 töölist. Puuvillatööstuse suurimaks eripäraks oli, et kogu tooraine tuli Eestisse sisse vedada. Siin toimus küll selle esmane ümbertöötlemine, aga valmistoodet kohapeal ei valmistatud. Lõng ja riie saadeti Venemaale, kus valmistati lõpp-produktid.

Vahtre, Sulev (toim.) et al. Eesti ajalugu V. Pärisorjuse kaotamisest Vabadussõjani. Tartu, 2010
XX sajandi kroonika. I osa. Eesti Entsüklopeediakirjastus, Tallinn, 2002
Linnuse, H. Balti manufaktuur 1898-1963. Ajalooline ja majanduslik ülevaade. Tallinn, 1965

Foto: http://i44.tinypic.com/ou1ftc.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • auto
  • maja
  • ring
  • rong
  • sadam