Tallinna rajatakse Silikaadi vabrik

kaardile

1910

Nõmmel (tänapäevase Järve Selveri kohal) alustas 1910. aasta sügisel tööd Tallinna Silikaat-telliste Vabrik O.Amberg ja Ko. Esimene katse Nõmmel selliseid telliseid toota pärines tegelikult kümmekond aastat varasemast ajast. Nimelt märkas ärimees Martin Böckler juba 1899. aastal, et põhitoorainet - liiva - on Nõmmel palju ning lubjatehaseidki ümbruskonnas mitu. Kuid tehnoloogilised raskused ja algav majanduskriis suretasid selle ettevõtmise peagi.

1910. aastaks oli majanduslik olukord paranenud. Pealegi liikusid juba kuuldused suurte laevaehitustehaste ja sõjasadama ehitamisest Tallinna ning silmapiiril oli Peeter Suure merekindluse rajamise plaanid. Vene sõjavägi kujutas endast stabiilset ja rikast silikaattelliste tellijat. Samas tehases valminud kividest on lisaks sõjaväelistele ehitistele valminud ka 1913. aastal valminud „Estonia" teatri hoone ning hiljem, 1939. aastal, ka Suure Munamäe vaatetorn. Silikaadi vabrik oli esimene ettevõte, kes Eestis uue tehnoloogia abil toodetud telliseid valmistas - varem olid need alati tehtud savist.

Esimese maailmasõja eel saavutati ligi 15 töölisega aastatoodanguks 2,5-3 miljonit tellist, sealjuures töötati kümme kuud - talvel oli vabrik suletud. Tehases oli isegi väike elektrijaam, millest saadavat energiat kasutati valgustuseks. Sõja puhkedes Silikaadi tegevus katkes, see alustas taas telliste tootmist iseseisvunud Eestis.

http://www.neljas.ee/est/?news=944872&category=9
http://nommesonumid.blogspot.com/2011/03/uhest-vaikselt-moodunud-juubelist.html
Vahtre, Sulev (toim.) et al. Eesti ajalugu V. Pärisorjuse kaotamisest Vabadussõjani. Tartu, 2010

Foto: http://www.vaal.ee/eng/gallery/art/graphics/newwin/hor/pic_id-569


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • auto
  • maja
  • ring
  • rong
  • sadam