Liivimaa piirid Liivi sõja puhkemise järel

kaardile

1561

Liivi sõda, mis puhkes 1558. aasta jaanuaris, kui Vene väed sooritasid rüüsteretke Tartu piiskopkonda, näitas kiirelt Liivi ordu nõrka kaitsevõimet ja mängis mitmele suurriigile kätte võimaluse saada osa keskaegsete Liivimaa riigikeste valdusest. Esialgu nägi ordu enda liitlasena Taanit, aga Poolalt lubatud sõjaline abi kallutas ordu selle Ida-Euroopa suurriigi poole. Nii andiski 1559. aasta augustis ordu end Poola kaitse alla ning pärast mitmeid sõjalisi kaotusi Venemaale sõlmisid ordu ja Poola novembris 1561. aastal ka alistumislepingu.

Juba varem läksid Saare-Lääne piiskopkond ning Kuramaa piiskopkond Taani koosseisu - see toimus 1559. aasta sügisel. Tallinna linn ja Harju-Viru ning Järva aadlikud soovisid aga alluda Rootsile. 1561. aasta suvel sai nende soov ka teoks. Samal ajal olid Vene väed vallutanud kogu Tartu piiskopkonna alad ning Virumaa, nii et Eesti alad jaotusid nelja suurvõimu kontrolli all olevateks territooriumiteks.

Kõik Saare-Lääne piiskopkonna ning Kuramaa piiskopkonna alad läksid Taani võimu alla ning nende valitsejaks sai Taani kuninga Frederik II vend hertsog Magnus, kes saavutas kontrolli ka Saare- ja Läänemaal asuvate ordule maade üle. Venelased olid vallutanud Virumaa, Tartu piiskopkonna ning suur osa endistest ordu valdustest Kesk-Eestis, kaasa arvatud Viljandi linna. Vähesed ordu alad Edela-Eestis, mida veel allutatud polnud, läksid Poola kuninga võimu alla. Põhjapoolsemad ordualad olid aga valinud teise arengutee ning andnud truudusevande Rootsi kuningale, kellele kuulus nüüd Harjumaa koos Tallinna linnaga ning alad ka tänapäevasel Raplamaal ning sellest idas, kaasa arvatud Paide linn.

 

Eesti ajaloo atlas. Tallinn, 2006
Kruus, Hans. (toim.) Eesti ajalugu II. Eesti keskaeg. Tartu, 1937

Foto: A.Kriiska, A. Tvauri, A. Selart, B. Kibal, A. Andresen, A. Pajur Eesti Ajaloo Atlas 2006 lk.63


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool