Venelaste edasitungi piirid 1570. aastatel

kaardile

1578

Liivi sõja käigus võitlesid Eesti pinnal omavahel Rootsi ja Taani, Poola ja Rootsi, Venemaa ja Rootsi ning Venemaa ja Poola. Seega ei jäänud 1561. aastal tekkinud piirid üldsegi stabiilseks. Kui puhkes Põhjamaade seitsmeaastane sõda (1563-70), vallutasid rootslased 1563. aastal taanlastelt Hiiumaa ning kogu Läänemaa, jättes hertsog Magnusele valitseda vaid Saaremaa. Kuna rootslased sõdisid ka Poola vastu, käis mitmeid kordi käest-kätte Pärnu linn ning piirid nihkusid Edela-Eestis pidevalt.

1570. aastatel rajati ka Magnuse ja Ivan IV liidust sündinud Liivimaa kuningriik, mille lühike eluiga aga selle piiride (mis tegelikult sõltusid sellest, kui palju maad Magnus suurvürsti vaenlastelt vallutada suudab) väljatoomist mõttekaks ei tee. 1570. aastatel, kui puhkes Vene-Rootsi sõda, algas aga venelaste võimas pealetung. 1573. aastal vallutati Ivan IV enda juhtimisel Paide, peagi alistus ka rootslaste Karksi linnus.

Rootsi vasturünnakud ebaõnnestusid ning pärast seda, kui 1575. aastal vallandus sõda Venemaa ja Poola vahel, tungisid venelased Taani valdusesse läinud Läänemaale, mille nad koos Haapsalu linnusega vallutasid. Rootslastelt vallutati ka Padise klooster, mis andis kogu Harjumaa venelaste võimu alla. 1577. aastal ette võetud Tallinna piiramine siiski ebaõnnestus ning linn jäi rootslaste viimaseks tugipunktiks Liivimaal peale Hiiumaa saare, mida aga venelased samuti rüüstasid. Tänapäevane Ida-Läti oli samuti venelaste kontrolli all, kes alistasid ka Võnnu (Cēsise) linnuse ning lähenesid Riiale.

 

Eesti ajaloo atlas. Tallinn, 2006
Liiv, O. Kruus, H. (toim.) Eesti ajalugu III. Rootsi ja Poola aeg. Tartu, 1940

Foto: A.Kriiska, A. Tvauri, A. Selart, B. Kibal, A. Andresen, A. Pajur Eesti Ajaloo Atlas 2006 lk 63

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool