Sigismund tõuseb Rootsi troonile

kaardile

1593

1592. aasta novembris suri Rootsi kuningas Johann III (pildil) ning järgmisel sügisel ilmus Rootsi tema poeg Sigismund, et lasta ennast kroonida. Teda saatsid muu seas ka paavsti erisaadik (nuntsius) ja mitu katoliku preestrit. Seega pole ime, et otseselt tõusis esile usuküsimus, sest samal kevadel oli Uppsalas toimunud Rootsi kirikukogu asunud sallimatule tõsiluterlikule seisukohale ning keelanud iga muu usulahu kuulutamise kogu riigis.

Et saada kroonitud, pidi Sigismund seisustele tõotama pidada oma Rootsi alamaid Augsburgi usutunnistuse ja Uppsala kirikukogu otsuste juures ja mitte võtta riigiteenistusse teiseusulisi. Salaja laskis veendunud katoliiklasest Sigismund aga paavsti nuntsiuse nõusolekul koostada protesti nende möönduste kui talle pealesunnitud klauslite vastu ning lubas neist mitte kinni pidada.

Krakovi õukonnas üles kasvanud Sigismund oli fanaatiline katoliiklane. Stockholmis hakati taas pidama katoliku jumalateenistusi, mis tekitasid Rootsis ägedat vastasseisu. Samuti põrkusid uue monarhi plaanid ja tahtmised riiginõukoguga omadega ning see süvendas poliitilisi pingeid, mis Rootsis õhus olid. Kui Sigismund 1594. aasta suvel Stockholmist lahkus, andis ta riigi valitsemise riiginõukogu ja enda onu, Södermanlandi hertsogi Karli kätte. Viimane suutis aga riiginõukogu veenda ennast nimetama riigi eestseisjaks.

Kruus, Hans (toim.) et al. Eesti ajalugu III. Rootsi ja Poola aeg. Tartu, 1940
Laur, Mati. Eesti ajalugu varasel uusajal, 1550-1800. Tallinn 1999

Foto: http://et.wikipedia.org/wiki/Pilt:John_III_of_Sweden.jpg


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool