Altmargi vaherahu saavutamine

kaardile

1629

Gustav Adolf aga mõistis, et kuigi Leedu aadel soovib rahu, ei ole sellega nõus Poola aadlikud, kes on sõjast sisuliselt puutumata jäänud. Seetõttu võttis Rootsi monarh ette rünnaku Preisimaa vastu, kus ta vallutas hulga linnu ja sulges Visla jõe suudme - see tabas Poola aadlit väga tugeva majandusliku hoobina.

Kandes sõja raskuspunkti Preisimaale, jättis Gustav Adolf Liivimaal võitluse juhtimise Jakob De la Gardie kätte. Kuninga käsul tuli Väina ääres kaitsta eelnevate aastate territoriaalseid võite. Korraks tungisid poolakad siiski välja kuni Võnnuni, aga Rootsi abivägede saabudes vallutati kogu Liivimaa tagasi. Vastastikuliste retkedega piirdus sõda ka 1626.-29. aastal, vaenutegevust katkestasid lühiajalised lokaalsed vaherahud, mille saavutamiseks loobusid rootslased 1627. aastal ka Biržai kindlusest. 1627. aastal suutsid poolakad jällegi korraldada retki kuni Pärnuni, aga Gustav Horn suutis need peatada.

Rootslaste sõjaline surve Poolale tekitas peagi ka sealses aadlis rahulolematust ning Sigismund III nõustus siseolude mõjul alustama rahuläbirääkimisi. Need algasid 1629. aasta suvel ning sama aasta 16. septembril sõlmiti Preisimaa Altmargi külas poolte vahel kuueks aastaks vaherahu. Sellele vastavalt säilitas Rootsi vallutatud alad Liivimaal, aga jäi ilma Kuramaast, peale selle jäid rootslaste kätte mitmed Preisimaa linnad.

Baltikumi sõda oli eelmänguks rootslaste sekkumisele Kolmekümneaastasesse sõtta: 1630. aasta 26. juunil maabus Rootsi kuningavägi, millesse kuulus ka eestlasi, Greifswaldi lähedal Usedomi rannikul, alustades oma võidukäiku Saksamaal. Altmargi vaherahu tähtaja möödudes kardeti ka Liivimaal sõja taaspuhkemist, aga 1635. aastal, mil surnud olid juba nii Sigismund III kui Gustav II Adolf, pikendati seda veel 26 aastaks.

Kruus, Hans (toim.) et al. Eesti ajalugu III. Rootsi ja Poola aeg. Tartu, 1940
Laur, Mati. Eesti ajalugu varasel uusajal, 1550-1800. Tallinn 1999
Laidre, Margus. Dorpat 1558-1708. Linn väe ja vaenu vahel. Tallinn, 2008

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool