Voose kogunemine

kaardile

1313

1313. aasta 15. mail, jätkuvalt Riia leeri ning ordu vahelise kodusõja ajal, toimus Saare-Lääne piiskopkonnas Voosel (tänapäeval Läänemaal Hanila vallas) Liivimaa seisuste kogunemine. Erinevalt eelnevatest kokkukutsutud nõupidamistest pole selle puhul tunda ordu suunavat või omakasu taotlevat juhtimist.

Kokkutulnud - Tallinna ja Saare-Lääne piiskopid, Taani kuninga asehaldur Eestimaal koos Taani krooni vasallide, Tallinna kodanike esindajate ning Saare-Lääne piiskopi läänimeestega - läkitasid nii Riia linnale kui ka ordumeistrile ja orduvendadele ultimaatumi, milles manitseti kohe loobuma vaenutegevusest ja alustama vahetalitajate abiga läbirääkimisi. Millisel moel Riia linna ja ordut täpselt Voosel lepitati, on võrdlemisi selgusetu. Sama ebaselgeks jääb ka kogunemise täpsem koosseis: kindlalt saab fikseerida Tallinna ja Saare-Lääne piiskoppide kohalolekut, teiste seisuste kohta on teada, et neid oli saabunud nii Eesti- kui Liivimaalt, aga täpsemad andmed puuduvad. Linnadest on kindlalt teada vaid Riia esindajate osalemine.

Voosel ja sellele järgnenud Pärnu lähedal toimunud kogunemist on historiograafias hinnatud jällegi kui head näidet Liivimaa ühtekuuluvustundest: 1313. aasta ultimaatumi eestvedajad suutsid tõepoolest ordu ja Riia linna ühise läbirääkimislaua taha tuua ja osapoolte vahel kompromissi saavutada. Siiski oli tegu vaid väga ekstreemse olukorra lahendamisega ning seisuste puhul ilmneb, et näiteks Tartu vasallkonnast ei saa üldse rääkida kui mingist iseseisvast poliitilisest koondisest, sest kuna kohtumisele ei jõudnud nende piiskop, polnud ka läänimeestel võimalik enda soove ja arvamusi väljendama tulla. Samuti jäid eemale Riia peapiiskopi vasallid, kuna viimane isiklikult kohale ei saabunud.

Raudkivi, Priit. Vana-Liivimaa maapäev: ühe keskaegse struktuuri kujunemislugu. Tallinn, 2007
Kruus, Hans (toim.) et al. Eesti ajalugu II. Eesti keskaeg. Tartu, 1937


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline