Ordu asub tegutsema Riia peapiiskopi vastu

kaardile

1388

Viimaste sündmuste areng Tartu ja Saare-Lääne piiskopkondades näitas, et need ei tarvitse kujuneda ordule eriti ohtlikuks võitluses Riia peapiiskopi vastu ning ordul on võimalik neid vähemasti erapooletuks jääma sundida. Nii pühendutigi jälle peapiiskopi vastasele tegevusele. Ordu võttis kohalikele vasallidele antud laenu eest pandina enda kätte peapiiskopkonna strateegiliselt tähtsa Üksküla linnuse. Selle omamine oli väga oluline, kuna linnuse abil võis takistada toetust peapiiskopile nii Riia linna kui ka leedulaste poolt.

Kui peapiiskopi protestidest hoolimata Üksküla pantimine 1388. aasta sügisel teostati, puhkes seetõttu terav tüli. Peapiiskop kandis küsimuse Rooma kuuria ette, kus keelati ära peapiiskopkonna läänide pantimine välistele isikutele ja korporatsioonidele. Tüli pidi lahendatama 1391. aastal kokkuastuval Liivimaa seisustepäeval, aga peapiiskop lahkus enne seda ootamatult maalt. Ordu vallutas seejärel kõik peapiiskopkonna linnused ning toomkapiitli mõisad ja vangistas kõik kohalviibivad toomhärrad.

Riia peapiiskop Sinten arendas seejärel välismaal üliägedat kihutustööd Saksa ordu vastu, astudes ühendusse Rooma kuuriaga, Saksa kuninga Wenzeliga, Poola-Leedu kuninga Jagailoga, Taani kuninganna Margaterega ning teiste suurjõududega. Ta saavutas mitmel pool ka toetust, aga ei suutnud orduvaenulike jõudude huvisid ühiseks ja aktiivseks tegevuseks liita. Seepärast oli ordul ka enda vaenlastega suhteliselt kerge rahu hoida ja asuda otsustava sammu teostamisele: peapiiskop Sinteni tagandamise ja peapiiskopkonna inkorporeerimise lõplikule ettevalmistamisele.

Kruus, Hans (toim.) et al. Eesti ajalugu II. Eesti keskaeg. Tartu, 1937
Pullat, Raimo. Tartu ajalugu. Tallinn, 1980 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool
  • ring