Abruka sihi ülemine tuletorn

kaardile

1897

Sihi ülemine tuletorn asub Abruka saare idarannal ja aitab Liivi lahe lääne- osas ning Roomassaare sadama laevateel orienteeruda.

Tuletorn moodustab koos 670 m kaugusel asuva alumise tule-paagiga sihi, mis aitab ohutult Saaremaa ja Allirahu vahelt läbi sõita.

Abruka tuletornil on suhteliselt terviklikult säilinud nii kehand kui ka ajaloolised tehnoloogilised süsteemid. Kunagistest teenindushoonetest on tänaseni säilinud 1911. aastal ehitatud puidust elamu, 1928. aastal rajatud maakivist ja betoonist kelder ning rõht- palkidest ait.

Sihttuled rajati Abrukale 1897. aastal, et tagada Roomassaare sadama käiku- laskmisega elavnenud laevaliikluse sõiduohutus. 1897. aastal valminud esimene tuletorn oli 28-meetrine puidust, valge laudvooderdisega kaheksa- tahuline tüvipüramiid, mille ülaosas paiknes rõdu ja neljatahuline tuleruum.

Tuletornil oli valge püsitulega dioptriline suundlatern. Laternaruumis oli ühe- tahiline petrooleumilamp tule kõrgusega merepinnast 27 m ja nähtavus- kaugusega 11 miili. Tuletorni juurde ehitati ka elamu ja ait.

Tõenäoliselt millalgi Esimese maailmasõja ajal kõrgendati Abruka tuletorni ülaosa 9 m võrra ja lisati kaks rõdu. Katuslaele paigaldati ringsektoriga atsetüleenilatern. Kaheksakorruselise puidust tuletorni kõrguseks kujunes märkimisväärne 36 m, millega tuletorn oli 1920. aastatel üks Eesti kõrgemaid puithooneid.

Merepinnast 37 m kõrgusel asuva tule nähtavuskaugus oli 14 miili. 1922. aastaks oli tuletornil telefoniühendus Kuressaarega.

1931. aastal ehitati puidust tuletorni asemele uus raudbetoonist silindriline õhukeseseinaline tuletorn. Tuletorni projekti konkursil valiti välja insener Ferdinand Adoffi projekt (ERA f 1091 n 1 s 1528), mille teostas Tallinna ehitus- firma Arronet & Boustedt. Tuletorn oli 36 m kõrgune ja 2-meetrise välis- läbimõõduga. Insenertehniliselt leidlik plaatvundament ja monoliitsed seinad andsid sihvakale tornile stabiilsuse ka väga karmide tormide meelevallas.

 Allikad: http://etts.ee/EE/tuletornid/tuletornide-nimekiri/saaremaa/972-abruka-tuletorn-sihi-ulemine


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • tuletorn