Esimese Riigikogu valimised

kaardile

november 1920

Esimese 1920. aasta juulis vastuvõetud põhiseaduse alusel korraldatud Riigikogu valimised toimusid sama aasta 27.-29. novembril. Kandideerivaid erakondi oli 16 – lisaks suurematele mitmed väiksemad valimisliidud ning poliitilised ühendused – millest parlementi pääses kümme. Nende seas olid ka kommunstid, kelle tegevus oli Eesti Vabariigis tegelikkuses keelustatud, aga kes said valimistel osaleda variorganisatsioonide läbi: nad kandideerisid Tallinna Ametiühingute Kesknõukogu nimekirjas. 1920. aastatel sai nähtavaks Eesti ühiskondliku arvamuse nihkumine paremale võrreldes väga vasakpoolse Asutava Koguga.

Kõige võimsama tõusu võrreldes Asutava Kogu valimistega tegid Põllumeestekogud, kelle esindajate arv tõsusis 8-lt 21-le. Valimiste üldvõitjaks oli 1920. aastal siiski veel Tööerakond, mis saatis parlamenti 22 esindajat. Ehkki selle tulemusega edestati kõiki teisi parteisid, oli tegu siiski tagasilangusega, sest Asutava Kogu valimistel oli partei toetus olnud suurem. Ka oli Tööerakonna asend selle aja poliitilisel maastikul veidi ebamäärane, sest kui varem kuuluti selgesti vasakpoolsete sekka, siis 1920. aastaks oli partei liikunud tsentrumi suunas, ehkki paljud valijad suhtusid temasse siiski kui vasakpoolsesse parteisse.

Kõige rängema kaotuse elasid aga üle Eesti Rahvaerakond ja Eesti Sotsiaaldemokraatlik Tööliste Partei, mille pooldajaskond kahanes ligi kaks korda. Küllap oli rahvaerakondlaste populaarsuse languse põhjuseks nende juhtiv roll varasemates valitsuses, millega kõik Eesti elanikud kindlasti rahul polnud. Sotsiaaldemokraatide toetuse nõrgenemine ei tähendanud eelkõige vasakpoolsete meeleolude taandumist. Pigem vastupidi: tegemist oli vasakpoolsuse radikaliseerumisega, sest Sotsiaaldemokraatliku Tööliste Partei taandarengu kõrval tugevnesid isesotsid ja kommunistid.

Pildil: Esimese Riigikogu kommunistlik rühm

Sajast saadikukohast sai Riigikogus 22 Eesti Tööerakond (20,8% häältega), kellele järgnesid tihedalt Põllumeeste Kogud 21 kohaga (samuti 20,8%). Kolmandale kohale jõudis Eesti Sotsiaaldemokraatlik Tööliste Partei 18 kohaga (17% häältest), neljandaks isesotsid 11 kohaga (10,6%). Viiendaks langes Eesti Rahvaerakond 10 (10,4%) ja kuuendaks Kristlik Rahvaerakond 7 kohaga (7,5%). Kommunistid (Tallinna Ametiühingute Kesknõukogu) saatsid Riigikogusse 5 saadikut (5,3%). Baltisakslased said 4 (3,9%), venelased 1 koha (1%). Ühe saadikuga oli esindatud oli ka majaomanikke ühendav Majandusrühm.

Pildid:

http://www.ra.ee/fotis/watermark.php?id=332560


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline