Arhitektuur

kaardile

1929

 

Erinevatelt teistest kultuurivaldkondadest oli arhitektuuris mitmeid baltisakslastest ja venelastest ehituskunstnikke. Sajandi alguse arhitektuuris oli olulisel kohal juugendstiil, mis asendus 1920. aastateks traditsioonilisema vormiga ning kasutati baroki ja keskaegse arhitektuuri elemente. 

1923. aastal valmis palju poleemikat tekitanud Riigikogu hoone. Arhitektideks olid Eugen Habermann ja Herbert Johanson. Ühiskonna jaoks olid ekspressionistlikud siselahendused ootamatud, ka Euroopa kontekstis oli parlamendihoone tavatu. 

1920.-1930. aastate vahetusel jõudis Eestisse funktsionalism. Olulisemad seda stiili viljelevad arhitektid olid Eugen Habermann ja Erich Jacoby. Üks järjekindlamaid funktsionalistlikke arhitekte oli Olev Siinmaa, kelle töid leidub palju Pärnus. Võrdlemisi erandlik on kindlustusseltsi hoone (praegune Tallinna linnavalitsus) Vabaduse väljaku ääres. Funktsionalismi asemel on tegemist ekspressionistliku põhjasaksa vormikõnet järgiva hoonega. 

Koos autoritaarse režiimi kehtestamisega toimusid muutused ka arhitektuurielus. Funktsionalismi hakkas asendama toretseva ja rohkem dekoorelemente kasutav esindustraditsionalism. Eestis ei püstitatud selliseid hooneid nagu Hitleri-Saksamaal või Mussolini-Itaalias, kuid üks väljapaistvam näide on Kaitseliidu hoone Tartus. 

Igapäevaarhitektuurist tuleks mainida nn. Tallinna maja tüüpi: kivist trepikojaga ja 8 või 12 korteriga puithoone. Maapiirkondades ehitati asunikutalusid ning ka esinduslikumaid hooneid. Eluhoone oli tavaliselt ühekorruseline, kuhu juurde kuulus vahel ärklikorrus. Maa-arhitektuuri arendamisega tegelesid Erich Jacoby, August Volberg, Erika Nõva, Edgar Velbri ning teised. 

 

Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni (Tartu: Ilmamaa, 2005)


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kool
  • maja
  • monument
  • muuseum
  • raamatukogu
  • teater