Teater ja kino

kaardile

1935

 

Teatrielu keskuseks oli Tallinn. Lisaks Estoniale tegutsesid seal Draamateater ja Tallinna Töölisteater. Olulisel kohal oli ka teater Vanemuine Tartus. 

Kuni 1920. aastate keskpaigani olid mõjukad ekspressionism, impressionism ja sümbolism. Modernistlikke voole tutvustas eeskätt lavastaja Paul Sepp. Teatriuuendustest tüdines publik aga kiiresti ning teatriuuendajad siirdusid tagasi realistliku näitlemismaneeri juurde. 

Kõige suurema publikuhuvi tagasid rahvatükid nagu Raudsepa “Mikumärdi”, mis oli ka iseseisvusaja kõige enam etendatud teatritükk. 

Sõnalavastuste kõrval hakati lavastama oopereid, operette ja ballette. Suurt menu pälvis operett, mis olid populaarsed nii Estonias kui Vanemuises. Teatripubliku lemmiknäitlejateks olid Paul Pinna, Erna Villmer, Mari Möldre, Ants Eskola, Liina Reiman, Hugo Laur ja Ants Lauter. 

Autoritaarse võimu sisseseadmisega tekkisid teatri ja poliitilise võimu suhetesse pinged. Teatrielu jäi siiski suhteliselt vabaks ning 1930. aastate lõpp oli teatrile võrdlemisi edukas. 1938. aastal asutati Tallinna Konservatooriumi juurde riiklik Lavakunstikool. 

Lisaks Tallinna ja Tartu teatritele olid kutselised teatrid ka Viljandis ja Pärnus, poolkutselised teatritrupid tegutsesid Narvas, Valgas, Võrus ja Kuressaares. 

Kiiresti arenes kinokunst, kus keskeks olid kaks vendade paari: Parikad ja Märskad. Nad olid Eesti esimese filmistuudio Estonia-Film asutamise juures ning osalesid selle tegevuses. 1920. ja 1930. aastatel tehti mitmeid mängufilme, kuid nende kunstiline tase polnud võrreldav välismaise toodanguga.  

 

Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni (Tartu: Ilmamaa, 2005)

http://dspace.utlib.ee/dspace/handle/10062/9654


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kool
  • maja
  • monument
  • muuseum
  • raamatukogu
  • teater