Tallinnale antakse Lübecki linnaõigused.

Sulge

 

15. mail 1248. aastal andis Taani kuningas Erik Adraraha (Plovpenning) Tallinnale Lübecki linnaõigused. Tõenäoliselt oli Tallinn linna mõõdu andnud välja juba tunduvalt varem: sealseid linnakodanikke ja isegi raadi (linnavalitsust) on tõenäoliselt mainitud isegi varasemast ajast (1230. aastatest), kuid linnaõiguste andmine andis sellele kõigele legaalse aluse.

1248. aasta Lübecki õiguste koodeksit Tallinnale pole paraku säilinud, kuid selle kohta on teave 1347. aasta ärakirjas. Vanim Lübecki õiguste koodeks Tallinnale pärineb 1282. aastast.

Õige pea pärast linnaõiguste andmist muutus Tallinn üheks olulisemaks Läänemere idakalda kaubanduskeskuseks ja liitus ka Hansa liiduga.

Koos linnaõigustega sai Tallinn endale ka lipu. Versiooni, mille järgi sai Tallinn ühes lipuga endale samal ajal ka vapi, peetakse tänapäeval ebaõigeks ja usutakse, et eksitus on tekkinud 18.-19. sajandi baltisaksa ajaloolaste eksituste ja allikate vale tõlgendamise tulemusena. 

Artiklis "Eesti vapp 13. sajandist, kas müüt või ajalooline fakt?", ütleb autor Tiit Saare nii: 

Eesti Vabariigi riigivappi tutvustavates tekstides mainitakse, et Eesti vapi ajalugu algab 13. sajandist, mil Taani kuningas olevat Harju-Viru vasallidele andnud õiguse kasutada kolme lõviga kilpi. Kuigi siiani ei ole leitud ühtegi seda väidet toetavat ja tõestavat allikat, esitatakse kirjeldatut ajaloolise faktina.

 

 

 

 

Allikas (pilt): http://et.wikipedia.org/wiki/Pilt:Coat_of_arms_of_Tallinn_(small).svg