Poola allveelaeva "Orzel" põgenemine

kaardile

18. september 1939

1. septembril 1939 tungisid Saksa väed Poolasse, mõne päevaga kasvas see konflikt Suurbritannia ja Prantsusmaa sõttaastumisega Teiseks maailmasõjaks.

Sakslased jõudsid kiiresti Poola pealinna Varssavisse ning seejärel sekkus 17. septembril omakorda Nõukogude Liit, annekteerides enda kaitsmise ettekäändel need Poola idaalad, mis olid talle antud MRP lisaprotokolli järgi.

Samal päeval, kui algas Saksamaa vaenutegevus Poola vastu, võttis Eesti Vabariik vastu "Erapooletuse korraldamise seaduse", deklareerides oma neutraliteeti. Samas ei tauninud Eesti valitsus kuidagi Saksamaa kallaletungi ega avaldanud Poolale avalikku kaastunnet. Samuti loobuti nii täielikust kui osalisest mobilisatsioonist, mis ignoreeris avalikkuses varem propageeritud ideed, et neutraliteet on võimalik vaid siis, kui seda otsustavalt kaitsta.


Nõukogude Liit leidis pärast Poola neljandat jagamist, et antud rahvusvahelist olukorda hinnates oleks Baltimaid ning selle kaudu Läänemerd ja Soome lahte oma mõju alla saada kõige parem baaside rajamisega Balti riikide pinnale. Samuti saanuks baase kasutada tulevikus edasiste eesmärkide täitmiseks.

Baaside rajamiseks pidi Nõukogude Liit leidma Eestis mingisuguse sobiva ettekäände. Selleks sobis suurepäraselt Poola allveelaeva "Orzel" (pildil), mis maabus mootoririkke põhjendusega ööl vastu 15. septembrit Tallinnas. Allveelaev küll interneeriti, kuid ööl vastu 18. septembrit see põgenes.

NSVL saatis Eestile ametliku hoiatuse ning Nõukogude teadeteagentuur TASS süüdistas Eesti valitsust "Orzeli" põgenemisele kaasaaitamises. "Orzeli" insidendile järgnes 27. septembril Nõukogude kaubalaeva "Metallist" torpeteerimise väljamõtlemine ning 28.-29. septembri öösel auriku "Pioneer" ründamise süüdistus. Nõnda prooviti Eesti kui Saksamaast kõige kaugemal asuva Balti riigi peal nende valmisolekut kaitsta keerulises olukorras oma suveräänsust ja neutraliteeti.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.
                                                                                                  

Allikad (pildid):http://comprint.cp2.win.pl/wch/wp-content/uploads/2008/08/orp-orzel-submarine-1939r.jpg  http://www.dutchsubmarines.com/export/images/poland/boat_orzel.jpg 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • auto
  • näitus
  • nool
  • sadam