Eestlaste põgenemine läände

kaardile

22. september 1944

1944. aasta suvel peetud lahingud suutsid rinnet nii kaua kinni pidada, et kümnetel tuhandetel eestlastel avanes võimalus põgeneda Nõukogude võimu eest üle mere.

Esimesed lahkumised Soome või Rootsi olid alanud juba 1942.-1943. aastal ning süvenesid seoses mobilisatsioonidega Saksa armeesse.

1944. aastal ühes rinde lähenemisega pagejate hulk üha kasvas, jõudes haripunkti augustis-septembris 1944, kui liikvele läks mitusada tuhat inimest.

Peamiseks põgenemissuunaks sai Rootsi, aga ka Saksamaa. Selle tarbeks kasutati nii suuremaid laevu kui väheldasi paate, millega Läänemere ületamine algavate sügistormidega kujunes äärmiselt ohtlikuks. Lisaks tormidele ähvardasid põgenike aluseid ka Nõukogude lennuväe ja laevastiku rünnakud.

22. septembril 1944 uputati Vindavi (Ventspils) lähedal Saksa laatsaretlaev "Moero", mis viis endaga kaasa üle 2700 inimese, nende hulgas hulk eestlasi. Kokku lahkus kodumaalt enam kui 80 000 eestlast, kellest enamik sattus Saksamaale, aga ka Rootsi. Väga palju lahkus Eestist haritlasi ja loomeisikuid.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006                                                                                                        

Allikad (pildi): http://paber.ekspress.ee/fotodb/74A5925FC2BFB8A9C2256F1100331091/$file/tn_venus.jpg 

http://heinar.webs.com/Pogenikud.JPG 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • tulease