Saksa okupatsioon Eestis Teise maailmasõja ajal ja taasiseseisvumiskatse

kaardile

22. juuni 1941

22. juunil 1941 kuulutas Saksamaa Nõukogude Liidule sõja ja juba vähem kui kuu pärast jõudsid Saksa väeüksused ka Eesti pinnale. NSV Liit ei suutnud esialgu erilist vastupanu organiseerida, kuid kasutas põletatud maa takikat ja karistussalku, mis maad laastasid.

See kallutas elanikkonna meelsust mõistagi veelgi enam nende vastu. NSV Liidu vastases võitluses osalesidki mitmed metsavendade ja teiste eesti üksuste salgad, mis tegid kohati otsest koostööd sakslastega. Esialgu loodeti, et sakslased lubavad Eesti iseseisvuse taastada, kuid peagi tuli eesti rahvuslastel rängalt pettuda. Sakslased kehtestasid Eestis okupatsioonivõimu ning jälitasid nii kommuniste kui ka rahvuslikke tegelasi. Eestis korraldati ka mobilisatsioone ning kümneid tuhandeid eestlasi saadeti Idarindele sõdima. Okupatsioonivõimud korraldasid Eestis ka juutide ja teiste natsidele ebasobivate inimeste hukkamist.

1944. aasta kevadel jõudis rinne taas Eesti lähistele ning maad ähvardas teistkordne Nõukogude okupatsioon. Nüüd otsustasid rahvuslased toetada Saksa järjekordset mobilisatsiooni, et Punaarmeed Eestist võimalikult kaua eemal hoida. Hakati tegema ettevalmistusi ka iseseisvuse väljakuulutamiseks, kui olud seda lubavad. Punaarmee peatatigi mitmeks kuuks Narva all, kuid sõja lõpptulemust see siiski ei muutnud: 1944. aasta septembris murti sakslaste kaitseliinidest läbi.

Saksa väed alustasid Eestist taganemist ja nüüd püüdsidki Eesti rahvuslased iseseisvust taastada. 18. septembril astus ametisse Otto Tiefi valitsus ja 20. septembril heisati Pika Hermanni tippu Tallinnas Eesti lipp. Valitsus jagas laiali ka manifeste Eesti iseseisvuse taastamise kohta.

Paraku kukkus katse aga läbi, sest Punaarmee jõudis juba 22. septembril Tallinna ning peagi oli tema käes kogu Eesti manner. Saksa väed jätkasid vastupanu veel Eesti saartel kuni novembrini, samal ajal põgenes läände kümneid tuhandeid eestlasi. 24. novembriks 1944 oli aga kogu Eesti ala taas Nõukogude okupatsiooni all.     


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • mõis
  • NB
  • nool
  • ring
  • sadam