Merelahing saarlastega

kaardile

1203

Esimene sõjaline kokkupõrge eestlaste ja sakslaste vahel toimus Ojamaa (Gotland) pealinnas Visbys.

1203. aasta kevadel Riiga teel olnud piiskop Albert koos Saksamaal kokkukogutud suurema ristisõdijate salgaga peatus parajasti Visby sadamas, kui sinna saabusid Taanile kuulunud Listerbyt rüüstanud saarlased oma laevadega (pildil).

 Kuigi sakslased pahandasid, et kristlasi röövinud paganaid lubatakse vabalt sadamasse, kinnitasid ojamaalased, et neil on saarlastega lepinguline rahuvahekord.

Albert andis siiski lõpuks järele oma taplust ning sõjasaaki ihkavate ristisõdijatele ning lubas nad saarlaste laevade kallale. Sakslastel õnnestus vallutada kaks laeva, tappa nende meeskonnad, vabastada kristlastest vangid ning endale võtta röövsaak. Ülejäänud saarlased purjetasid koju tagasi.

Pildil Friedrich Ludwig von Maydelli gravüür "Võitlus saarlastest mereröövlitega" (1839) Tartu Ülikooli raamatukogu kunstikogust.

Allikad: Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis: vabadusvõitlus 1208-1227. Tallinn: Olion. 1990
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                   
Allikad (pildid): http://dspace.utlib.ee/dspace/bitstream/10062/2130/41/ur7853.jpg  http://www.pocruises.com/Content/img/ports/Visby.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • maja
  • ring
  • sadam
  • tulease