Ristisõdijate retked Kesk-Eestisse

kaardile

oktoober 1211

Sarnaselt saarlaste, rävalaste ning läänemaalastega jätkasid ägedaid pealetunge vallutajate vastu ka sakalased ja ugalased, rünnates suure väega latgaleid. Rüüstati ning tapeti suurel hulgal, lõpuks koguneti piirama ka Beverini linnust, mida prooviti ebaõnnestunult põlema süüdata.

Eestlaste rüüsteretk hirmutas latgaleid väga ning ajendas neid Riia linnalt abi paluma. 1211. aasta sügisel aetigi kokku suurem ristisõdijate, liivlaste ja latgalite salk, mis asus mööda mereäärt teele Sakala põhjakihelkondade suunas. Sealsetele elanikele oli rünnak küll ootamatu, kuid siiski suudeti pakku joosta ning kaitset organiseerida. Röövsalk aga liikus edasi rüüstama Nurmekunde maakonda, sealt tagasi pöördudes süüdati ka Sakala põhjaosas asunud Lembitu Leole (Lõhavere) linnus.

1212. aasta jaanuaris kogusid piiskopid ristisõdijaist, mõõgavendadest, liivlastest ja latgalitest kokku suure väe, mida juhtis vastne Eestimaa piiskop Theoderich. Liiguti läbi kõvasti kannatada saanud Ugandi Jogentaganasse, kust mindi edasi rüüstama Vaiga, Järvamaa, Mõhu ja Nurmekunde maakondi. Pärast ägedat rüüstamist taandus vägi Võrtsjärveni, kust suunduti koos saagiga tagasi.

Allikad: Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis: vabadusvõitlus 1208-1227. Tallinn: Olion. 1990
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.   


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • maja
  • ring
  • sadam
  • tulease