Eestlaste kolme maleva manööver

kaardile

aprill 1215

Saarlaste eestvõttel üritati uuesti korraldada suuremat sõjakäiku koos läänemaalaste, sakalaste ning ugalastega. Vanemas ajalookirjutuses on see tuntuks saanud kui kolme maleva manööver.

Saarlased pidid sisse piirama Riia, samal ajal kui läänemaalased ja ugalased-sakalased laastavad liivlaste ja latgalite maid.
1215. aasta kevadel ilmuski saarlaste laevastik Väina suudmele, asudes seda vanade laevavrakkide ja palkidest ehitatud parvedega tõkestama. Üks osa saarlastest purjetas Riia alla ning randus linna esisel väljal. Seal tungisid neile kallale orduvennad ja linlased koos liivlastega, lüües saarlased otsustavalt tagasi. Oht Riiale oli raugenud.


Samal ajal laastasid läänemaalased Metsepoles liivlaste külasid, kuid ühtegi linnust vallutada ei üritatud ning kuuldes liivlaste väe kogunemisest ja saarlaste taganemisest Riia alt, pöörduti koju tagasi. Ugalased ja sakalased rüüstasid kolmanda jõuna Tolova maakonnas latgaleid, muuhulgas piinati jõhkralt surnuks vana vaenlane vanem Talibald. Ka siin jäi ettevõtmine pelgalt rüüsteretkeks.


Tuleb küll tõdeda, et eestlaste korraldatud manööver oli äärmiselt otstarbekas ettevõtmine, kuid sellel puudus hädavajalik otsustavus. Konkreetsemate tulemuste, eelkõige Riia vallutamise saavutamiseks olid tarvis palju suuremad sõjajõudu.

Allikad: Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis: vabadusvõitlus 1208-1227. Tallinn: Olion. 1990

Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                       

Allikas (pilt): http://images.google.com/imgres?imgurl=http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/01/01/0e/77/old-town-riga.jpg&imgrefurl


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • maja
  • ring
  • sadam
  • tulease