Venelaste sõjakäik Otepääle

kaardile

märts 1217

1216. aasta sügisel elavnes Pihkva uus vürst Vladimir, kelle ei sobinud ugalaste ristimine ja alistumine sakslastele. Ugandi maakonda käsitati juba sajandeid Vene vürstidele kuuluva maksualuse maana ning selle alusel hakati nüüd ugalasi ähvardama, muuhulgas hõivati ajutiselt Otepää linnus.

Ugalased pöördusid abi saamiseks piiskop Alberti ning ordu poole, kes läkitaski oma huvide kaitseks sõjasalga Otepääle, mida hakati nüüd koos eestlastega kindlustama.

1217. aasta alguses korraldasid ugalased koos piiskopimeeste ja orduvendadega vasturetke Peipsi taha. Samal ajal korraldasid riialased koos liivlasete ja latgalitega, kellega ühinesid ka ugalased, suure rüüsteretke Järvamaale. Pärast mitmepäevast laastamist nõustusid Järva vanemad pantvangide andmise, ristimissakramendi ning hinnuse maksmisega. Püsivamaid tagajärgi see retk siiski ei toonud.

1217. aasta kevadel jõudis Otepää alla suur pihkvalaste ja novgorodlaste vägi. Venelased saatsid laiali sõjakutse üle kogu Eestimaa. Sellele vastasid saarlased, harjulased ja sakalased, öeldes niiviisi lahti senistest kokkulepetest sakslastega.

Koos asutigi Otepääd piirama, kuid 17 päeva jooksul ei õnnestunud kaitsjate visa vastupanu tõttu seda vallutada. Riiast saabus linnuse alla abivägi, kuid selle lõi venelaste ja eestlaste ühisvägi täielikult puruks. Sakslaste kaotused olid suured, teiste hulgas langes ka Võnnu provintsiaalmeister Berthold.

Nüüd ei jäänud ka toidu- ja veepuuduse käes vaevlevatel piiratavatel üle muud kui alistuda. Otepää tuli maha jätta. Kuigi tegemist oli sakslaste ühe suurema lüüasaamisega kogu ristisõjas, ei suutnud see raputada nende alustalasid. Eestlaste ning venelaste ühine edu oli aga pigem juhuslik.

Allikad: Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis: vabadusvõitlus 1208-1227. Tallinn: Olion. 1990
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.    
                                                                                              

Allikas (pilt): http://koolielu.edu.ee/mallepeedel/veeb/eesti_turismigeograafia/images/oigeotepaa_linnamagi_091042.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • maja
  • ring
  • sadam
  • tulease