Saksa vägede edasitung ja Riia hõivamine

kaardile

22. mai 1919

Märtsi alguses algas Saksa väekoondiste edasitung Venta jõelt ning rinne nihutati edasi Lielupe jõe ning Miitavini (Jelgava).

Punaarmee jõud Lõuna-Lätis olid eestlaste aktiivse tegevuse tõttu Põhja-Lätis ja Pihkva all nõrgenenud ning lõhestatud. Seetõttu otsustas Saksa väejuhatus alustada Riia vallutamist. 22. mail 1919 algas Saksa vägede ootamatu pealetung Riiale, mis õnnestus täielikult.

Riia

27. mail alustas Põhja-Lätis edasitungiga ka Eesti Rahvavägi, vallutades mai lõpuks Volmari (Valmiera), Lemsalu (Limbaži), Võnnu (Cēsis) ja Gulbene.

 Punaarmeel algas nüüd kiire, sest kahelt poolt edasitungivad eestlased ja sakslased ähvardasid enamlasi "kottijäämisega". Seetõttu alustati kiire taganemisega.

Juuni alguspäevil kohtasid esimesed sakslaste salgad Võnnu ümbruses endalegi ootamatult eestlasi. Esimesed kokkupöörded olid küll pigem rahuliku iseloomuga, kuid nii Eesti kui ka Saksa väejuhatused suhtusid teineteise üsna suure umbusuga. Eesti valitsuses tekitas ärevust Niedra valitsuse võimuleupitamine, mis muutis kahtlaseks Eesti-Läti veebruaris 1919 sõlmitud kahepoolse kokkuleppe. Selle kohaselt kohustus Eesti formeerima, varustama ja juhtima Läti rahvusväeosi, Läti aga pakkus omapoolselt rahalist ning ainelist toetust, samuti lubati Eestile teha soodsaid piiriõgvendusi.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Eesti Vabadussõda, 1918-1920, 1. Tallinn: Mats, 1996
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                  

Allikas (pilt): http://www.europe.org.uk/europlus/images/latvia/Riga_old.jpg 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • näitus
  • ring
  • tulease