Balti riikide teine ja kolmas konverents

kaardile

29. september 1919

29. septembrist kuni 3. oktoobrini 1919 peeti Tartus Balti riikide teine konverents, kus osalesid samamoodi nagu esimeseski Eesti, Läti, Leedu ja Soome pea- ning välisministrid. Otsustati minna Venemaaga rahuläbirääkimistele üheskoos ning sõlmida multilateraalne rahuleping.

Nõukogude Venemaalt nõuti Balti riikide iseseisvuse tunnustamist, riigipiiride osas tuli lähtuda etnograafilistest põhimõtetest. Tšitšerinile saadeti vastavasisuline telegramm ning see tegi ettepaneku alustada läbirääkimisi 12. oktoobril. Kokkusaamine jäi aga ära, sest 10. oktoobril algas Loodearmee Petrogradi operatsioon, lätlased olid aga hõivatud Bermondti avantüüriga.

Novembris toimus ühiste rahuläbirääkimiste asjus Balti riikide kolmas konverents, kuid nüüd tekkisid riikide esinduste vahel tõsised lahkarvamused. Selgus, et vaid Eesti taotleb võimalikult kiiret rahu sõlmimist, vältimaks uusi sõjapurustusi. Läti soovis enne rahuläbirääkimiste alustamist vabastada ka Latgallia, Leedut ei huvitanud rahu eriti üldse, sest tal puudus Punaarmee-vastane rinne. Sai selgeks, et ühisläbirääkimistest asja ei saa.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Eesti Vabadussõda, 1918-1920, 2. Tallinn: Mats, 1997


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline