Saare-Lääne vaenuse lõpp

kaardile

juuli 1536

1535. aastal, pärast Wolter von Plettenbergi surma, püüti konflikti lõülikult reguleerida, kuid iga kord paraku ebaõnnestunult. Buxhoeveden kohtles aga Läänemaa vasalle väga karmilt. Sama aasta suvel vallutas ta viimaks ka Vigala vasallilinnuse ja vangistas mitmed seal viibinud aadlikud, hoolimata lubadusest seda mitte teha. Markkrahv Wilhelm sai seda kõike vaid jõuetult pealt vaadata. Ta kartis koguni, et Buxhoeveden võib tema valdusi peapiiskopkonnas rünnata, kuid seda siiski ei juhtunud. Samas keeldus ta kangekaelselt ka Saare-Lääne piiskopi koha taotlemisest loobumast.

1536. aastal suudeti Saare-Lääne vaenus siiski viimaks lõpetada. Juulis toimunud kohtumisel lepiti kokku, et Buxhoeveden saab kogu piiskopkonna seaduslikuks valitsejaks, Wilhelm saab aga Läänemaast loobumise eest kompensatsiooni 20 000 riia marka, mille peavad maksma Läänemaa aadlikud. See lahend oli Wilhelmile ja tema liitlastele väga ebasoodus, ent samas oli selge, et olukorras, kus ordu ja Buxhoeveden olid täielikult leidnud ühise keele, polnud paremat lahendust ka loota. Wilhelmile tegi erilist tuska veel see, et lubatd 20 000 margast sai ta tegelikult kätte vaid 9000, kuna Läänemaa aadlikud olid pärast sõda niigi pankroti äärel.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • kohus
  • nool
  • tuletorn