Hävituspataljonide tegevus Eestis

kaardile

juuli 1941

Moskva korraldustel organiseeriti 1941. aasta juuni lõpus ja juuli alguses rindelähedastes piirkondades hävituspataljonid (pildil), mis pidid ametlikult võitlema vaenlaste langevarjurite ning diversantide vastu.

Tegelikkuses kujunesid enamjaolt vabatahtlikest, kellest paljud olid kriminaalid, moodustatud hävituspataljonidest terroriseerivad röövlisalgad, mis liikusid laastades, põletades, piinates, vägistades ja tappes mööda maad ringi.

Eestis moodustati kokku 18 territoriaalset hävituspataljoni, kuhu kuulus eri aegadel kokku üle 6000 vabatahtliku ning sundvärvatu.

Ühtlasi tegelesid hävituspataljonlased metsavendade salkade hävitamisega, samuti rünnati armutult ka metsavendade lähedasi ja üldse kogu ümbruskonda, kus nende salgad tegutsesid. Kohati tapeti ning põletati maha terveid külasid.

1941. aasta juuli alguses tegutsesid Eestis ka Läti, kohalike venelaste ning juutide hävituspataljonid, kelle vägivald oli eestlaste omast kohati hullemgi. Lahingutegevuses kasutati praktiliselt ilma igasuguse väljaõppeta hävituspataljonide üksusi väga harva. Peale hävituspataljonide korraldasid hirmutegusid ka taganevad Punaarmee üksused.

Hävituspataljonlased lähtusid 3. juulil 1941 Stalini poolt raadiokõnes välja kuulutatud "põetatud maa" taktikast, mis käskis Saksa vägede teelt hävitada võimalusel kõik see, mida ei oldud jõutud evakueerida. See korraldus laiendati omavoliliselt aga ka kohalikele inimestele. Läheneva rinde hirmus hakkasid Punaarmee ning julgeoleku üksused juuli alguses kohalikes kinnipidamisasutustes korraldama massimõrvu, hukates vange nii Petseris, Viljandis, Lihulas kui Haapsalus. Tallinnas Patarei vanglas mõrvati inimesi konveiermeetodil.

 

Allikad (pildid): http://lood.files.wordpress.com/2007/07/tartusmosak1.jpg

http://paber.ekspress.ee/fotodb/A1097FC2E4E62D56C225728900739BFF/$file/tn_eefv-6ymsp9.jpg

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005

Mart Laar. Punane terror: Nõukogude okupatsioonivõimu repressioonid Eestis. Tallinn: Grenader, 2005


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • mõis
  • nool
  • politsei
  • rong
  • tulease