Jaan Poska nimetamine kubermangukomissariks

kaardile

05. märts 1917

3. märtsil 1917 andis Ajutine Valitsus välja deklaratsiooni, millega kuulutati välja kõikidele poliitvangidele amnestia ning sõna-, koosolekute- ja trükivabadus. Kaotati kõik seisuslikud, rahvuslikud ja usulised kitsendused ning kuulutati välja Asutava Kogu ja kohalike omavalitsuste valimised üldise, otsese, võrdse ning salajase hääleõiguse alusel. Venemaast sai ajutiselt kõige demokraatlikum maa maailmas.

Kuna suuremas osas Venemaa kubermangudest oli rahvas kubernerid tagandanud, määras Ajutine Valitsus nende asemele semstvovalitsuste esimeestest kubermangukomissarid.

Baltikumis ei tahetud anda võimu baltisaksa rüütelkondadele, mistõttu kinnitati 5. märtsil Eestimaa kubermangukomissariks Tallinna linnapea Jaan Poska (pildil), Liivimaa kubermangukomissariks aga Riia linnapea Andrejs Krastkalns, kelle võimu alla jäi Lõuna-Eesti.

Eestimaal võttis Poska üle kubermanguvalitsuse ning moodustas eesti rahvuslastest maakondade komissarid ja miilitsaülemad.
Venemaa Ajutine Valitsus oli oma tegevuses sunnitud paljuski arvestama Petrogradi Nõukoguga, mis soovis säilitada kontrolli riigivõimu üle kuni Asutava Kogu kokkutulemiseni.

Seetõttu kujunes Venemaal mitmeks kuuks omanäoline kaksikvõim. Sellest ei jäänud kõrvale ka Eestimaa, kus eestlastest kubermanguvalitsus pidi silmas pidama ka kohalike nõukogude, eriti Tallinna Nõukogu arvamust. Muuhulgas allus viimasele ka rahvamiilits Tallinnas.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Õie Elango, Ants Ruusmann ja Karl Siilivask. Eesti maast ja rahvast: Maailmasõjast maailmasõjani. Tallinn: Olion, 1998
Eesti ajalugu: kronoloogia. Tallinn: Olion, 2007                                                                                        

Allikas: (pilt) http://heinar.webs.com/Jaan%20Poska.jpg 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • tulease