Suhete pingestumine Liivimaal 1550. aastate esimesel poolel

kaardile

1552

1550. aastate alguses muutus poliitiline olukord Liivimaal oluliselt. 1551. aastal sai ordumeistriks kindlalt luterlust toetav Heinrich von Galen. Seega olid mõlemad Liivimaa olulisemad valitsejad uue usu pooldajad, sest peapiiskop Wilhelm von Hohenzollern oli juba 1530. aastatest saadik toetanud luterluse levikut Liivimaal.

See lõi näiliselt aluse ordu ja peapiiskopi suhete paranemiseks, kuid paraku olid muud asjaolud selleks ebasoodsad. Nimelt oli lõppemas ka vaherahu Venemaa ja Liivimaa vahel ning ordu ja peapiiskop otsisid tuge erinevatest kohtadest: esimene lootis peamiselt Saksa-Rooma riigile ja Rootsile, teine aga Poolale ja Preisimaale. Liit Poola-Leeduga oli ordule aga vastuvõetamatu, sest oleks otseselt ohustanud Liivimaa sõltumatust.

1552. aasta suvest 1553. aasta sügiseni viibis Riia peapiiskop Wilhelm Preisimaal oma venna, hertsog Albrechti juures, kus ta arutas poliitilist olukorda Liivimaal, mille järel otsustasid nad Wilhelmile salaja võtta vürstisoost koadjuutori, kes tema positsiooni Liivimaa-siseselt parandaks ja võimaldaks ka sõlmida tihedam liit Poolaga.

Seega asus Wilhelm otseselt tegutsema 1546. aasta Volmari retsessis kokku lepitud põhimõtete vastaselt. Koadjuutoriks otsustati võtta Mecklenburgi hertsogi vend Christoph, seega oleks loodud Mecklenburgi-Preisimaa-Poola-Riia peapiiskopkonna liit.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • näitus
  • sild
  • tulease