Viimased läbirääkimised tsaari ja liivimaalaste vahel

kaardile

detsember 1557

1557. aasta lõpul saabusid Liivimaa saadikud taas Venemaale, lootuses tsaari viha vaigistada ja vaherahu ikkagi kinnitada.

Ivan Julma nõutud Tartu maksu raha polnud neil aga kaasas ja nad lootsid, et suudavad ehk kas maksmisest üldse pääseda või siis vähemalt sellega venitada. Kui Moskvasse jõudes nõudsid tsaari saadikud Ivan Viskovatõi ja Aleksei Adašev maksu kohest tasumist.

Esialgu tingiti raha suuruse üle, kuid kui selgus, et saadikutel raha kaasas pole, vihastas tsaar ja keeldus edasistest läbirääkimistest. Liivimaa saadikud eesotsas Tartu stiftifoogti Elert Krusega püüdsid asja päästa, lubades panti anda isiklikke väärisesemeid ja ka iseennast, kuni Liivimaalt raha tuuakse, kuid see kõik oli asjata.

Tsaar keelas ka Moskva kaupmeestel liivimaalastele raha laenata ning otsustas sõja alustamise kasuks. Liivimaa saadikuid hoiti aga niikaua kinni, kuni sõjategevus juba alanud oli, et nad teisi hoiatada ei saaks.

Mati Laur. Eesti ajalugu varasel uusajal 1550-1800. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 1999.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • näitus
  • nool
  • ring
  • tulease