Põhiseaduse eelnõu I referendum

kaardile

13. august 1932

13.-15. augustil 1932 toimus üle-eestiline referendum IV Riigikogu põhiseaduse eelnõu üle. Kuna pooltpropaganda jäi sotsialistide ja vabadussõdalaste vastupropagandale selgelt varju, kukkus eelnõu äärmiselt napi hääleenamusega (51,1%) läbi.

See oli halvaks üllatuseks nii põllumeestele kui ka keskerakonnale. 3. oktoobril astus tagasi Einbundi valitsus. Algas järjekordne valitsuskriis, mis kestis taas 29 päeva.

Lõpuks õnnestus Konstantin Pätsil 1. novembril luua usaldusvalitsus, mis toetus riigivanema isiklikule usaldusele oma ministritesse, keda ta valis erakondlikust kuuluvusest hoolimata. 25. novembril võttis Riigikogu vastu valitsusseaduse, lubades valitsusel erakordsete abinõudega hoida eelarvet ja krooni kurssi tasakaalus ning võidelda tööpuuduse ja elukalliduse vastu.

10. novembril 1932 esitasid vabadussõjalased oma põhiseaduse eelnõu projekti, kuid Riigikogu otsustas "eelisjärjekorras" menetlusele võtta hoopis 23. novembril keskerakonna esitatud eelnõu kava. V Riigikogu uus eelnõu sai valmis detsembri lõpuks ning see otsustati rahvahääletusele panna 1933. aasta juunis. Eelnõu tõstis Riigikogu liikmete arvu tagasi sajale ning kärpis ka tulevase riigipea võimutäiust.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Õie Elango, Ants Ruusmann ja Karl Siilivask. Eesti maast ja rahvast: Maailmasõjast maailmasõjani. Tallinn: Olion, 1998
Eesti ajalugu: kronoloogia. Tallinn: Olion, 2007


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kohus