Eestimaa rüütelkonna otsused talurahva olukorra muutmiseks kinnitatakse keisri poolt

kaardile

27. august 1804

1804. aasta veebruaris ja märtsis toimunud Eestimaa rüütelkonna maapäeval otsustasid aadlikud vastu võtta kaks uut dokumenti: "Eestimaa Tallorahwa Seädus", mis fikseeris peamiselt talupoegade koormisi ehk teoorjust, ja "Eestimaa Tallorahwa Kohto-Seadus ehk Walla-Kohto Kässo-ramat", mis kajastas talupoegade isiklikke õigusi ja vallakohtute tegevust.

Vallakohtu ülesandeks jäi järelvalve talupoegade tegevuse üle: et nad õigeaegselt koormised mõisnikule maksaksid, korralikult talu peaks ja omavahel ei tülitseks; vallakohtust sai ka talupoegadevaheliste tülide lahendamise koht. Lisaks anti õigus ka omada vallasvara, sellel õigusel polnud seni seaduslikku alust.

Eestimaal aga uute koormiste fikseerimiseks talusid üle ei mõõdetud, seda tehti vaid siis, kui talupoeg seda nõudis. Üldiselt olid Eestimaa talurahvaseadused talupoegadele Liivimaa omadest ebasoodsamad.

Hiljem, kui sajandi keskpaigas hakati talusid päriseks ostma, tuli see vahe eriti selgelt välja. Uued talurahvaseadused ei rahustanud ka talupoegi, kes vastupidi uskusid, et uued seadused on võltsitud ja mõisnikud on õige seadusetähe ära peitnud.

Allikas: Eesti ajalugu. IV: Põhjasõjast pärisorjuse kaotamiseni, lk-d 203–211.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • mõis
  • raamatukogu
  • tulease