ERSP rajamine

kaardile

20. august 1988

1987. aasta suvel olid Eesti rahvuslased ja teisitimõtlejad loonud Molotov-Ribbentropi Pakti Avalikustamise Eesti Grupi (MRP-AEG), mis tänu vabamateks muutuvate oludele hakkas üha enam tegelema ka teiste poliitiliste küsimustega. Juba 21. jaanuaril 1988 otsustasid 14 inimest Vello Väärtnõu eestvedamisel luua Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei ehk täiesti ühemõtteliselt hakata nõudma Eesti iseseisvuse taastamist. 1988. aasta suveks olid poliitilised olud veelgi vabamad ja seetõttu said ERSP-lased 20. augustil Pilistveres korraldada partei asutamiskongressi.

Järgnevalt võttis ERSP väga aktiivselt osa Eesti Kodanike Komiteede ja Eesti Kongressi tegevusest, distantseerudes samas ENSV võimuorganeid ülevõtvatest rahvuskommunistidest ja Rahvarindest. 1992. aastal läks ERSP Riigikogu valimistele oma nimekirjaga ning sai 10 kohta parlamendis. Peagi puhkesid parteis aga sisevastuolud ning 1993.-1994. aastal eraldus sealt kolm erakonda: Eesti Rahvuslik Eduerakond, Tuleviku Eesti Erakond ja Eesti Rahvuslaste Keskliit. Ülejäänud ERSP otsustas moodustada aga liidu Rahvusliku Koonderakonnaga Isamaa, kellega 1995. aastal moodustati valimisliit. Seejärel ühinesid ERSP ja Isamaa aga Isamaaliidu nime kandvaks erakonnaks.

ERSP juhid olid: 1988-1993 Lagle Parek, 1993 Ants Erm ja 1993-1995 Tunne Kelam. 

Allikas: http://erakonnad.instituut.ee/erakonnad/registreeritud/vanad/ersp.html


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ring