Luuakse Eesti Tööerakond

kaardile

1917

1917. aastal ühindasid Eesti Radikaalsotsialistlik Partei ja Peterburi eesti radikaalid oma jõud ning moodustasid Eesti Tööerakonna. Esialgu oli selle vaieldamatuks liidriks Jüri Vilms, pärast tema hukkumist aga Otto Strandman, Ants Piip, Juhan Kukk, Theodor Pool ja Julius Seljamaa.

Esialgu toetas Tööerakond selgelt vasakpoolseid seisukohti ja sellele olid ennekõike olulised sotsiaalne võrdsus, demokraatia, aga ka liberaalne majanduspoliitika. Asutava Kogu ja I Riigikogu ajal toetuti selgelt vaesemate klasside nõudmistele, mistõttu toetati radikaalset maareformi, kiriku lahutamist riigist ja demokraatlikku (ning ülimalt parlamentaarset) põhiseadust.

Hiljem liikus erakond aga poliitilise tsentri suunas, muutudes lõpuks pigem paremtsentristlikuks. Selle toetajaks oli ennekõike keskklass: ametnikud, kooliõpetajad, käsitöölised, väiketalunikud jt. Seoses Asunike Koondise eraldumisega 1925. aastal kaotas Tööerakond suure osa oma toetajaskonnast ja muutus veelgi parempoolsemaks. Selle seisukohad sarnanesid üldiselt Eesti Rahvaerakonna omadega ning 1932. aastal otsustasidki kaks parteid luua Eesti Rahvusliku Keskerakonna, mille juhiks sai Jaan Tõnisson.

Allikas: Eesti ajalugu. VI, Vaabdussõjast taasiseseisvumiseni, lk 67.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ring