Ants Piibu tegevus Eesti välissaadikuna

kaardile

1917

1917. aasta alguses, Veebruarurevolutsiooni järel, võitles Ants Piip koos teiste eesti advokaatidega Peterburis Eestile autonoomia andmise eest. Esialgu lükati nende plaanid tagasi, kuid nagu teada, siis lõpuks see siiski õnnestus. Sama aasta suvel sai Piibust ka Eesti Ajutise Maanõukogu (Maapäeva) liige. Piip võttis osa ka Tööerakonna asutamisest.

Kui toimus Oktoobripööre ja enamlased võimu haarasid, kuulutas Maapäev end 15. (uue kalendri järgi 28.) novembril kõrgeimaks võimuks Eestis. 20. novembril saatis see kaks meest, Jaan Tõnissoni ja Ants Piibu esimeste Eesti välissaadikutena Rootsi. Seega läks Eesti esimene välissaatkond teele veel enne Eesti Vabariigi väljakuulutamist. Delegatsiooni teekond läbi Peterburi ja Soome oli küllaltki ohtlik, eriti 1918. aasta alguses, mil Lõuna-Soomes tegutsesid Saksa väed, mille sai teatavasti saatuslikuks Jüri Vilmsile. Piibul, Tõnissonil ja teistel läks siiski korda kaotusteta Rootsi jõuda. Pärast seda, kui Saksamaa oli Eesti okupeerinud, alustasid välissaadikud võitlust Saksamaa huvide vastu ning leidsid Antandi riikide seas ka toetust: suures osas tänu Piibu tegevusele tunnustas Suurbritannia 3. mail 1918 de facto Eesti iseseisvust, peagi järgnesid talle ka Prantsusmaa ning Itaalia. Septembris 1918 avaldas Piip ajalehes The Contemporary Rewiev artikli, kus ta võrdles Eestit Belgiaga: sakslased olid ka seal rikkunud rahvusvahelist õigust: ehkki eestlased olid väljendanud tahet saada iseseisvaks, ei hoolinud okupandid sellest. Piip kiitis ka eestlaste kõrget haridustaset ning rõhutas vaprat võitlust iseseisvuse saavutamise nimel. 12. detsembril 1918 saabus Piip koos Briti laevastikuga Eestisse tagasi.

Allikas: Lauri Mälksoo. The science of international law and the cocept of politics: the arguments and lives of the international law professors at the university of Dorpat/Jurjev/Tartu 1855-1985. In: 76 British Year Book of International Law 2005,lk 383-502, siin lk-d 462-470.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kohus
  • lasteaed
  • mõis
  • näitus
  • ülikool