Rõuge muistne asula

kaardile

700

Rõuge asub Haanja kõrgustiku loodeserval Võrumaal. Siin on maaliline kuppelmaastik pika ja sügava Rõuge ürgoruga. Rõuge nime kannab alevik, vald ja kunagine kihelkond.

Rõuge ürgorg on 10 kilomeetri pikkune ja selle keskosas ongi Rõuge keskasula. Rõugest 2 km kaugusele loodesse jääb kokkutuleku koht Kiidi. Org on tekkinud miljonite aastate eest olles kunagi kuni 60 m alla tänapäevase mere pinda.

Rõuge ümbrus on olnud inimese poolt väga ammu asustatud. Asulad tekkisid just veekogude äärde, sest vesi andis toidu ja oli ühendusteeks muu maailmaga.

Arheoloogilised andmed teatavad esimestest asukatest Rõuge mail esimese aastatuhande esimesel poolel. Liinjärve ja Ööbikuoru vahelisel neemikul on olnud muistne asula. Umbes 8. sajandil on samas neemiku kõrgemasse ossa rajatud väike linnus; 850 ruutmeetri suuruse pindalaga.

Mullast ja palkidest ehitatud linnust on kasutatud eluasemena ja kaitserajatisena kuni 11. sajandini, see on kuus korda maha põlenud ja jälle üles ehitatud. 1950-datel aastatel teostati  linnuse ja asula ümbruses põhjalikke arheoloogilisi uuringuid. Sellest ajast on arheoloogidel kasutusel tüüpmõisted "rõuge kultuur" ja "rõuge keraamika".  Haruldasemate leidude hulka kuuluvad 8.-9.saj-st pärinevad araabia mündid.

Praeguse Rõuge ala kuulus ajaloolise Ugandi maakonna Vagatavalve kihelkonda, mis oli üks tihedamalt asustatud territooriume praeguse Eesti alal. 1783. a moodustati praegune Rõuge kihelkond, üks 8-st Võru maakonna kihelkonnast. Varasemad teated Rõuge mõisa kohta pärinevad 1544. a.

 

Allikad: http://www.matk.ee/tegevus/Yritused/Kiidi/rouge.htm

http://koolielu.edu.ee


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja
  • telk
  • tulease