Velise linnus

kaardile

1300

Velise mõisa on esmakordselt mainitud 1264. aastal, kuid toona seal ilmselt linnust veel ei olnud. See rajati sinna tõenäoliselt 14. sajandil Üxküllide vasallisuguvõsa poolt. Hiljem rajas sama suguvõsa ka Vigala linnuse Kivi-Vigalasse. Linnus asus looduslikult hästi kaitstud kohas: Aravere oja kaitses kahte külge ning hoone ise asus looduslikul kõrgendikul. Lisaks ümbritseti linnus ka ülejäänud külgedest vallikraavidega. Tõenäoliselt ei olnud Velise väga tugevalt kindlustatud, arvatavasti oli tegemist tornlinnusega, mida oli laiendatud, nõnda et selle küljepikkuseks oli üle 20 meetri. Hoone oli tõenäoliselt ümbritsetud kas kivimüüri ja/või pihttaraga.

1560. aastal vallutasid linnuse venelased, kes selle ka purustasid. Hiljem linnust enam ei taastatudki ning 19. sajandi alguses kerkis selle asemele klassitislik mõisahäärber. Linnuse põhiplaan on täpsemaslt määratlemata, seal pole arheoloogilisi kaevamisi toimunud.

Linnuse asupaika tähistab mälestuskivi

Allikad: http://www.mois.ee/laane/velise.shtml

http://register.muinas.ee/?menuID=monument&action=view&id=15292

http://www.velise.ee/m6isad_files/velise.html

Foto: http://www.velise.ee/m6isad_files/vlinnusek.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • maja