Pronksivalu kindlustatud asulates

kaardile

1100 eKr

Kõikides Eestist leitud kindlustatud asulates on tegeletud pronksivalamisega. Kõige enam on sellega seotud leide saadud Asva asulast. Sealt on leitud üle tuhande savist valamisvormide ning pronksisulatustiiglite katke. Valuvormid olid mõeldud peamiselt ümmarguste võrude valmistamiseks.

Asvast leiti ka sulatusahju jäänused.
Valuvormi valmistamiseks tehti kõigepealt soovitud esemest vahamudel, mille ümber valati savi. Kui savi oli kuivanud, tehti sellesse avad pronksi sissevalamiseks ja teiselt poolt õhu väljapääsemiseks. Seejärel vorm põletati, mille käigus voolas vaha vormi seest välja. Pronks sulatati savist tiiglites ja valati siis vormi. Kui pronks oli hangunud löödi savivorm katki ja valmis ese võeti välja. Asvas tehti juba ka kahepoolseid vorme, mida sai mitu korda kasutada. Erilisemaks leiuks on ketaspeaga ehtenõela valamisvormi tükid. On märkimisväärne, et Asvas kohapeal on valmistatud niivõrd Skandinaavias levinud ehtenõeltele sarnaseid esemeid.

pildil: pronkskirve valmistamiseks mõeldud kaheosalise savist valuvormi poolik ning sellest tehtud jäljend Asvast

 

Allikad: Aivar Kriiska, Andres Tvauri. Eesti muinasaeg. Avita 2002;
L. Jaanits, S. Laul, V. Lõugas, E. Tõnisson. Eesti esiajalugu. Eesti Raamat: Tallinn 1982

pildiallikas: http://ornament.dragon.ee/muinasesemed/pronksiaeg/pildid/316c.html


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud