Venelased piiravad esmakordselt Paidet

kaardile

august 1558

1558. aasta juulis oli venelaste kätte langenud Tartu ning seejärel oli Liivimaad haaranud tõsine paanika. Ordukäsknikud jätsid maha mitmed linnused ja lasid neil niisama venelaste kätte langeda, nõnda juhtus näiteks Rakvere, Põltsamaa ja Laiusega.

Teisiti oli lugu aga Paidega. Kuigi foogt Bernd von Smerten linnusest ilmselt lahkus, oli seal Balthasar Rusoowi teatel noor linnuseülem Caspar von Oldenbockum, kes linnust edukalt venelaste eest kaitses, lüües nad linnusemüüride alt suurte kaotustega tagasi.

Veidi teistmoodi kirjeldab sündmustikku aga Johann Renner. Et ta oli tol ajal Järva foogti kirjutaja, siis võib teda lugu pidada ehk usaldusväärsemakski; seda enam, et Russowit toona Liivimaal polnudki.

Renneri sõnul arvas Järva foogt alguses, et Paidet pole võimalik kaitsta ning lahkus enamiku varaga Tallinnasse. Kuid 8. augustil, kui venelased linnust piirama asusid, oli foogt nähtavasti taas linnuses ja otsustas mitte alistuda. Venelased vallutasid tänu kohaliku poisi Hans Bare teenäitamisele küll Paide linna, kuid et neil suurtükke polnud, siis jäi linnus vallutamatuks. Foogtil õnnestus linnusest püsside ja suurtükkidega tulistades venelased peagi linnast lahkuma sundida. Venelased läksid pärast linna riisumist minema, lubades siiski peagi suurtükkidega tagasi tulla. See juhtus aga alles kahe aasta pärast.

Pärast piiramise lõppu loobus Järva foogt oma ametist ning sai elatiseks Saarde mõisa. Tõenäoliselt alles siis sai Paide linnuseülemaks noor Caspar von Oldenbockum, kes linnust 1560. aastal edukalt kaitses.

Allikad: Balthasar Russow. Liivimaa kroonika. 1993.

Johann Renner. Liivimaa ajalugu 1556–1561. 1995; 2006.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • näitus
  • nool
  • ring
  • tulease