Venelased pommitavad Narvat

kaardile

01. aprill 1558

 

Pärast lühikese vaherahu lõppu 1. aprillil alustasid venelased jõuliselt Narvat pommitama. Vene poole teadete kohaselt olevat tuli avatud vastusena narvalaste poolsele rünnakule. Moskvast olid selleks ajaks pärale jõudnud ka võimsamad suurtükid - üks linna kukkunud kuulidest olevat kaalunud peaaegu 25 kilo, pommitamise haripunktis tabas linna kuni 300 kahurikuuli päevas.

Linnakodanikke hirmutasid ka süütepommid, kuna aeg oli kuiv ja suur osa majadest ehitatud puidust. Ka venelaste väed, kuhu olevat kuulunud ligi 60 000 meest, lähenesid väikeste salkadena kohati linnale ning olevat ka merelt paatidega maabunud. Narva vastas endapoolse suurtükitulega, mis oli küll märksa tagasihoidlikum. Väidetavalt olevat aga üks narvalaste kahurikuul tapnud Ivangorodis venelaste poole üle läinud saksa püssimeistri, teine aga surmanud altari ees palvetava papi.

Narva kaitsmist juhtis ordufoogt Ernst von Schnellenberg, kellel oli aga raskusi vägede võitlusvõime kõrgel hoidmisega, sest Tallinnast saabus pommitamise kõrghetkel teade, et Narvale abiks saadetud palgasõduritele keeldutakse palka maksmast ning kohalik raad, foogt ja kaupmeeskond peavad neile ise tasuma. Seega kannatas tõsiselt kaitsjate moraal, vaatamata sellele, et suurtükituli tõsiseid kahjustusi ei põhjustanud ning selle ohvreid on Narvast teada vaid kolm, kuigi tegelik arv oli tõenäoliselt veidi kõrgem. Lauspommitamine ja süütepommide tekitatud kahju mõjusid aga kaitsjate meeleolule nii, et otsustati venelastega läbirääkimistele asuda, eriti kuna Liivimaal valitses arvamus, et sõda on võimalik peagi lõpetada, sest ordumeister suudab tsaari nõutud rahasumma kokku koguda.

Süvalep, Arnold Paul. Narva ajalugu I. Taani- ja orduaeg. Narva, 1936
Kruus, Hans (toim). Eesti ajalugu II, Eesti keskaeg. Tartu, 1937


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kivid
  • nool
  • ring
  • sild
  • tulease
  • tuletorn
  • vaade