Ivan IV suunab kaubanduse Narva

kaardile

mai 1559

1558. aasta alguses oli Moskva suurvürst käskinud enda alamatel korraldada kaubandust Lääne-Euroopaga läbi Rootsi võimu all oleva Viiburi linna, mis oli üks väheseid Venemaale mugavas läheduses olevaid sadamaid.

Kuna Narva kuulus sel hetkel liivimaalastele, kellega Ivan IV sõdis, pidi ta sealse kaubanduse blokeerima ning käskis kõigil enda alamatel kaubelda Viiburis, mis sai lääneeurooplaste parimaks kaubapunktiks, kus otse venelastega äritehinguid sõlmida. Taibates võimalikku kasu, oli Rootsi kuningas kehtestanud Viiburis sakslastele tehingutele 5% maksu, venelastele aga mitte. Küll aga kehtestas Rootsi monarh fikseeritud hinnad mõlema poole kaupadele.

Kui Ivan IV avanes võimalus kasutada kaubanduse keskusena tema enda võimu alla tulnud Narvat, andis ta kaupmeestele käsu enda äritegevus sinna ümber suunata. Seega hakkasid Narva reisima ka sakslased, kuna linnas oli suurvürsti armukirjaga neile antud vaba kauplemise õigus, Viiburis aga kehtis 5% maks. Venelased olevat Narva rajanud suure kaubahoovi mitmete ladudega ja ruumidega, kus välismaalastest külalised said enda kaupu ladustada ning ööbida. Nii võttis Narva hädapärast enda kätte vahendajaosa, mis varem oli kuulunud mitmetele Liivimaa linnadele, mis nüüd aga Liivi sõjas Ivan IV vaenlased olid.

Attman, Artur. The Russian and Polish Markets: in international trade 1500-1650. Göteborg 1973
Attman, Artur. The struggle for Baltic markets: powers in conflict 1558-1618. Göteborg, 1979

Foto: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2b/Vasnetsov_Ioann_4.jpg/220px-Vasnetsov_Ioann_4.jpg


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kivid
  • nool
  • ring
  • sild
  • tulease
  • tuletorn
  • vaade