Hollandlaste kaubavahetus Narvaga

kaardile

1565

Hollandi kaupmeeste huvi Narva vastu oli suur. Nad pöördusid nii Rootsi, Taani kui Poola kuninga poole, et garanteerida enda huvide realiseerimise võimalus Narvaga kauplemisel. Kui Poola kuningas 1567. aastal sellist kauplemist takistada üritas, vastasid hollandlased talle, et võimalik on piirata vaid relvade transporti Narvasse, teiste kaubaartiklite oma mitte. Kuna linn oli sõja tõttu saanud enda kätesse võimaluse olla ainsaks mugavaks vahelüliks vene kaupade ja Lääne-Euroopa vahel, taipasid ka hollandlased sealsete ärivõimaluste tähtsust ning palusid, et monarh Felippe II kasutaks enda kuningalikku autoriteeti, et soodustada kaubavahetust Narvaga.

Hollandi kaupmehed saatsid Narvasse arvukalt laevu, eriti just Antwerpenist, ning leidsid, et vene kaubad, millele linna kaudu ligi pääsetakse, võimaldavad ka Madalmaade linnadele majandusliku õitsengu, sest Ida-Euroopa ekspordiartiklid, mille liikumist kontrollisid varem Saksa hansalinnad, jõuaksid nüüd suurtes kogustes otse Lääne-Euroopasse. Idapoolsete alade kaupade hinnad, mille järele valitses konstantne nõudlus, oleks palju madalamad ning neid oleks rohkem saadaval. Lisaks nähti Narvas suurepärast turgu Madalmaade tekstiilikaupadele, sest vahelülisid, kelleks varem olid Liivimaa hansalinnade kaupmehed, saaks vältida - Riia ja Tallinn olid ju Ivan IV vastasleeris ning varem neile edu toonud Venemaa-kaubandus oli seal täiesti pärsitud. Hollandlased rõhutasid, et Hispaania (ja sel perioodil ka Madalmaade) kuninga toetus on hädavajalik, et konkureerida inglaste ja prantslastega, kes Narvas äriga tegelevad.

Köhler, Meike. Die Narvafahrt: mittel- und westeuropäischer Russlandhandel 1558-1581. Hamburg, 2000
Attman, Artur. The Russian and Polish Markets: in international trade 1500-1650. Göteborg 1973


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kivid
  • nool
  • ring
  • sild
  • tulease
  • tuletorn
  • vaade