Inglaste kaubavahetus Narvaga

kaardile

1566

Inglased olid 1553. aastal avastanud meretee Vene aladega suhtlemiseks ka Valge Mere kaudu, aga Läänemeri oli siiski eelistatum ligipääsutee. Brittide retked Narva algasid juba 1560. aastal ning sellega tegeles peamiselt 1555. aastal venelastega kaubasuhete arendamiseks loodud ja selles äris monopoli saavutanud Moskva Kompanii, aga ka eraettevõtjad. On teada, et 1567. aastal müüs üks inglise kaupmees näiteks enda kodumaa tekstiili ja soola Narvas 50%-lise kasumiga, nii et kindlasti meelitas Moskva võimu alla läinud linn mitmeid inglasi enda kaupu sinna turule tooma. On teada, et 1571. aasta jaanuaris ootasid rohkem kui 80 inglise ja ka prantsuse laeva korraga Doveri sadamas võimalust Narva poole seilata.

Inglismaa vajas vene toorainet enda tööstuse käimashoidmiseks ja edendamiseks ning samuti oli Ida-Euroopa näol tegu hea turuga briti toodete jaoks. Kuningriigi peamine ekspordiartikkel oli riie, mille järele Venemaal 16. sajandi jooksul nõudlus kasvas - see hakkas suuremal määral välja vahetama varem tavalist karusnahka.

Kuninganna Elizabeth üritas edendada inglise kaupmeeste tegevust Narvas, rääkides sel teemal läbi nii Rootsi, Poola kui Taani valitsejatega. Inglased üritasid Narvaga kauplemisel saavutada lausa monopoli, aga Ivan IV oli siiski huvitatud sadama avatud hoidmisest kõigile rahvustele. Küll aga võeti 1566. aastal Inglise parlamendis vastu otsus, et inglased tohivad Narvaga kaubelda ainult siis, kui nad kuuluvad Moskva Kompaniisse, kuigi täielikku monopoli ettevõte siiski ei saavutanud.

Köhler, Meike. Die Narvafahrt: mittel- und westeuropäischer Russlandhandel 1558-1581. Hamburg, 2000
Attman, Artur. The Russian and Polish Markets: in international trade 1500-1650. Göteborg 1973

Foto: http://www.trtr.ee/et/2006/teema6

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kivid
  • nool
  • ring
  • sild
  • tulease
  • tuletorn
  • vaade