Keeluseaduse kehtestamine Soomes

kaardile

juuni 1919

Keeluseadus jõustus ametlikult 1. juunil 1919. aastal - selleks ajaks oli Soome end 1917. aasta detsembris (Nõukogude) Venemaast iseseisvaks kuulutanud. Seaduse kohaselt oli piirituse valmistamise, säilitamise ning impordi ainuõigus riigil. Sealjuures oli Soome esimene maa, kus selline vägijookide keeld kehtima hakkas. Seda oli arutatud juba 1900. aastatest, aga vahepealsed sündmused - Esimene maailmasõda, Vene revolutsioon, Soome kodusõda - olid tekitanud rahva seas pigem „üks päev korraga" elamise mentaliteedi, mille osaks alkohol lahutamatult oli, ning keeluseadus ei saavutanud suurt toetust.

Kui 1919. aastal seadus lõpuks jõustus, asuti seda kohe rikkuma ning sagenesid kuriteod ja vägivallaaktid. Ühtlasi jagunes riigi ühiskond selle toetajateks ning selle vastasteks, kusjuures viimaste osakaal kasvas alates 1920. aastate algusest pidevalt. Ühtlasi läks riigimonopoli tagamine alkoholi impordile Soomele kalliks maksma: rannavalve finantseerimiseks arvestati 60 miljonit ning muudeks kuludeks 30 miljonit marka aastas - siiski suudeti kõigist riigi valdadest korralikult valvata vaid u 30%.

Ühtlasi hakkasid soomlased keeluseaduse ajal hoopis palju rohkem jooma - mõnede ajaloolaste andmetel kasvas alkoholi tarbimine lausa 300%: illegaalselt jõid nii haritlased, kohtunikud kui politseinikud, rikkad ja vaesed, ka naised ja liigagi noored lapsed. Suurenes ka kuritegevus, sest võim oli trogarite ehk piiritusevedajate käes. Euroopas polnud ühtegi teist riiki peale Islandi, kus kehtinuks nii ränk keeluseadus, mistõttu tundis alkoholi salakaubandus jõudsasti Soome ühiskonda: sellega elatas ennast rohkem kui 100 000 inimest.

 

Pullat, Raimo; Pullat, Risto. Viinameri: salapiiritusevedu Läänemerel kahe sõja vahel. Tallinn, 2010
Pullat, Raimo. Salapiirituse vedu Eestist Soome 1919-1939. Tallinn, 1993 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kool
  • kõrts
  • maja
  • matkamine
  • nool
  • ring
  • sadam
  • vaade