Tallinna Lutheri vabrik laieneb

kaardile

jaanuar 1012

Juba 1883. aastal oli Tallinnas rajatud A.M. Lutheri mehaaniline puidutöötlemisvabrik, mis hakkas 1885. aastal esimesena Venemaal vineeri valmistama. Põhitoodanguks kujunes aga raudteejaamade sisustus ning kontori- ja büroomööbel. Tallinnas valmis 1912. aastal Lutheri aktsiaseltsi uus vabrikuhoone. Tehniliselt sisseseadelt võis seda pidada kogu Venemaa täiuslikumaks. Ettevõttes töötas sel ajal üle 1700 inimese.

Aastast 1911 oli aktsiaseltsi, selle Staraja Russa filiaali ning Saksamaal ja Prantsusmaal asuvaid filiaalühinguid „Venesta", mis asutati 1898. aastal Lutheri vabriku sõsarettevõttena toodete turustamiseks välismaal.

Välisturule, peamiselt Suurbritanniasse, aga ka Austria-Ungarisse, Belgiasse, Hispaaniasse, Hollandisse, Itaaliasse, Prantsusmaale, Saksamaale ja Türgisse läks 7/8 Lutheri vabriku toodangust. Selles valmistatud istepinke võis näha näiteks Brüsseli, Pariisi ja Londoni trammides, paneele Briti ookeanilaevade reisikajutite sisustuses. Londoni kaudu jõudsid Lutheri tooted ka kõigisse Briti asumaadesse ning Hamburgi kaudu Lõuna-Ameerikasse. Puidutööstuse probleemiks oli tõsiasi, et Eesti metsad hakkasid kiiresti kokku sulama. Luther pidi näiteks juba 20. sajandi alguses vedama sisse Läti ja Venemaa puitu.

XX sajandi kroonika. I osa. Eesti Entsüklopeediakirjastus, Tallinn, 2002

Foto: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d4/Tallinn_Veerenni2.jpg/220px-Tallinn_Veerenni2.jpg

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • auto
  • maja
  • ring
  • rong
  • sadam