Sigismund III valimine Poola kuningaks

kaardile

1586

Kuigi 1582. aastal oli sõlmitud rahu, valmistus Poola kuningas Stefan Bathory järgnevatel aastatel uueks sõjaks Venemaaga. Konflikti algust takistas aga monarhi ootamatu surm 1586. aasta detsembris. Uueks Poola kuningaks valiti Rootsi troonipärija - kuningas Johan III ning Katariina Jagellonika (endise Poola kuninga Sigismund II õe) katoliku usus kasvatatud poeg Sigismund (pildil).

Sigismund III kuningaks valimise juures kerkis paratamatult üles Eestimaa küsimus. Rootsi viitsekantsler E. Sparre, kes oli Sigismundi valimise asjus saadetud Poola, oli saanud Johan III loa anda poolakaile Eestimaa suhtes mittesiduvaid lubadusi. Sparret suudeti aga niivõrd mõjutada, et ta nõustus võtma kuninga poolt valimisel antavaisse tõotustesse lubaduse loobuda Eestimaast Poola kasuks. Johan III ei olnud sellega aga päri, vaid käskis Sigismundil Rootsist lahkumisel pigem loobuda Poola troonist, kui kinnitada artikkel Eestimaa loovutamise kohta.

Poolas õnnestus Sigismund III korraldada olukord, et Eestimaa küsimuse otsustamine lükati edasi kuni tema asumiseni Rootsi troonile. Ühtlasi andis Sigismund ka Rootsi riiginõukogule kirjaliku kindlustuse ka tulevikus Eestimaad mitte loovutada. Peatselt tüdis aga Sigismund võimult ja majanduslikult piiratud Poola kuninga staatusest. Ka Johan III kahetses, et oli lasknud pojal Rootsist lahkuda, ja soovitas tal tagasi tulla.

1589. aasta suvel korraldas Johann III Tallinnas pojaga kohtumise. Ühtlasi soovisid monarhid arutada ühiselt venelaste vastu sõja pidamist. Tallinnasse saabusid isa ja poeg suurte väeüksuste saatel, mille kogunemine Liivi sõja laastamisest veel toibumata maale põhjustas isegi elatisvahendite puuduse ning taudide puhkemise. Rootslaste ja poolakate vahel tekkis ka mitmeid konflikte ja kokkupõrkeid ning monarhid ei suutnud omavahel midagi kokku leppida, nii et Sigismundi naasmine Rootsi jäi ära. Küll aga muutusid selle kohta liikuvate kuulujuttude mõjul märksa pinevamaks kahe riigi suhted.

Kruus, Hans (toim.) et al. Eesti ajalugu III. Rootsi ja Poola aeg. Tartu, 1940
Laur, Mati. Eesti ajalugu varasel uusajal, 1550-1800. Tallinn 1999
Laidre, Margus. Dorpat 1558-1708. Linn väe ja vaenu vahel. Tallinn, 2008

Foto: http://swordandsea.blogspot.com/2011/02/sympathetic-description-of-sigismund.html

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • nool